zasiahla táto recesia pred štyrmi rokmi, keď ich trhy zaplavila lacnejšia oceľ zo zahraničia, čo malo za následok historický pokles cien oceliarskych výrobkov, ktoré spadli na 25-ročné minimum. Dôsledky tejto situácie prenikajú zákonite aj do Európy. Začiatkom novembra podala Európska konfederácia železiarskeho a oceliarskeho priemyslu Eurofer Európskej komisii sťažnosť proti Slovenskej republike, Egyptu. Iránu, Líbyi, Turecku a Maďarsku pre údajné dumpingové ceny ocele valcovanej za tepla. Podľa Euroferu vďaka dumpingovým cenám tieto krajiny vyviezli do štátov Európskej únie za sedem mesiacov tohto roku až o 88 percent viac oceliarskych produktov.
V podmienkach košickej U. S. Steel má súčasná kríza podobu plných skladov a radikálneho obmedzenia výroby počas vianočných sviatkov, kedy z celkového počtu 15 tisíc zamestnancov ich bude v práci len 2 700. Čo na výhrady Euroferu hovorí prezident U. S. Steel Košice John Harald Goodish?
"Sme si vedomí rastúceho znepokojenia Euroferu kvôli problému importov do krajín Európskej únie. Sme však presvedčení o tom, že naše výrobky boli predávané na trhoch EÚ za konkurenčné, nie za dumpingové ceny. Sťažnosť Euroferu je ďalším pokusom chrániť si domáci trh v období recesie."
Určite najlepšie by presvedčili konkrétne čísla, zástupcovia železiarní však rozhodli, že U. S. Steel nebude zverejňovať predajné ceny svojich produktov, rovnako tak ani množstvá, ktoré umiestnil na trhoch EÚ.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.