nezávislej skupiny expertov Belgičan Johan Peleman. V článku nazvanom Občan Poľska v slovenskej firme to napísal poľský denník Rzeczpospolita.
Z osobitnej správy, ktorú Pelemen zaslal BR OSN, vyplýva, že sa obchodom so zbraňami venoval šéf slovenskej spoločnosti Joy Slowakia Peter Jusko. Jedným zo spoločníkov firmy bol občan Poľska Andrzej Izdebski, píše Rzeczpospolita.
V novembri roku 2000 spomínaná spoločnosť dodala do Libérie a Sierry Leone tisíce slovenských samopalov. V rokoch 1994 až 1999 v spolupráci s krajne pravicovými organizáciami z Belgicka pašovala firma zbrane do Konga. Peter Jusko dostal zálohovú platbu v sume jedného milióna dolárov aj za transporty zbraní pre bojovníkov v Čečensku, uviedol poľský denník.
Rzeczpospolita v ďalšej časti materiálu podotýka, že pretože podozrivé transakcie spoločnosti Joy Slowakia vzbudili pozornosť bezpečnostných služieb, Peter Jusko založil v roku 1997 novú firmu Pecos so sídlom v Guinei, ktorá fiktívne nakupovala zbrane pre guinejské ministerstvo obrany. Vydávala pritom exportérom predovšetkým zo Slovenska sfalšované potvrdenia a dokumenty.
Juskova firma sprostredkovala v novembri 2000 vývoz 1250 samopalov typu AK47 zo Slovenska cez Ugandu do Libérie. Kirgizský vrtuľník Mi24, ktorý podrobili na Slovensku generálnej oprave, neodoslali ruským transportným lietadlom späť do Kirgizska, ale do Libérie.
Rzeczpospolita na záver cituje vyjadrenie hovorcu slovenského ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela o tom, že Slovenská republika nikdy neporušila embargo OSN. Nelegálnym obchodom so zbraňami sa venovali výlučne súkromné osoby, napísala Reczpospolita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.