Pôsobí na nás podvedome pri každom kontakte. Už polstoročie sa na monumentálnej tvorbe podieľa umelec, ktorý hoci žije v Bratislave, má svoj osud zakorenený v Humennom - akademický maliar Mikuláš Klimčák. Narodil sa 16. novembra 1921 v Humennom, v rodine stolára. Tu dostal základy kresťanskej výchovy. Monumentálne maliarstvo študoval na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe. Od roku 1948, v ktorom ukončil vysokoškolské štúdia, vytvoril bohaté umelecké dielo.
Mikuláš Klimčák, nepoddajný vo svojej viere a životnej filozofii, so záujmom o veci verejné, národné a kresťanské v plnom rozsahu svojej tvorby, okrem počiatočného obdobia (1948 1963) v ktorom rezonujú témy svetské, zasvätil svoju tvorbu cyrilometodskej tematike a ikonopisnej tvorbe novodobých ikôn.
Sakrálne maliarstvo nikdy nemalo na Slovensku na ružiach ustlaté. Osemdesiatročný Mikuláš Klimčák to môže potvrdiť. Iba jeho nezdolnosť ho udržiava v dobrej psychickej a fyzickej pohode. Jubilanta však nepotešilo, že projekt na jeho celoživotnú putovnú výstavu po Slovensku nebol úspešný. Musel sa uskromniť s takým riešením, ktoré dokumentuje, že ochotní ľudia sa ešte nájdu. Nimi boli tí, čo sa zaslúžili o výstavu tapisérií Mikuláša Klimčáka v Priestoroch Národnej rady SR na Bratislavskom Hrade. Kolekciu tvoria najvýznamnejšie artefakty z cyrilometodskej epopeje autora. Tiež sa podarila výstava vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, v ktorej dominuje tvorba novodobých ikôn.
Samostatnú a rozsiahlu množinu tvoria diela, ktoré vytvoril jubilant na dotvorenie architektúry kostolov po celom Slovensku. Ide o viac ako tridsať kostolov a maliarskych komplexov. Tvoria ju freskové maľby, gobelíny, artprotisy, mozaiky, vitráže, intarzie, olejomaľby a skulptúry. Ako editor zredigoval a vo vlastnom náklade vydal Konštantínov Proglas, v ktorom plnohodnotne využil svoje dielo ako ilustračný materiál. Vo svojej tvorbe hľadal vždy progres, individualizáciu, osobitý výraz a dokonalú technológiu, adekvátnu jeho umeleckému školeniu monumentalistu. Umeleckú dráhu permanentne obohacoval študijnými pobytmi v USA a Kanade, v Taliansku, Grécku, Bulharsku, Rumunsku a Turecku, v bývalom Sovietskom zväze a inde. Svoju tvorbu prezentoval samostatnými výstavami doma i v zahraničí.
Mikuláš Klimčák, akademický maliar umelec a filozof, nielenže si systematicky prehlboval poznanie histórie, ale aj systémy náboženstva. Hlboko pozná atribúty svätých, ich účinkovanie, udalosti a mýty späté s významnými osobnosťami, čo má pre jeho tvorbu praktický význam. Etiku mýtov prenáša nielen do obrazov, ale aj do svojho života.
Anton JUSKO, Prešov
Autor: Dielo, ktoré nás oslovuje
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.