(SPŠE) v Prešove. Ako nám v tej súvislosti povedal riaditeľ Slavomír Kožár, garantom je nezisková organizácia, presnejšie Nadácia úspešných absolventov a priateľov školy.
"Veľký dôraz kladieme na sociálne partnerstvo pri profilovaní našich absolventov. Nie sú to len štátne podniky a firmy, ale aj partneri z rôznych oblastí, ktorí s nami vedú praktický dialóg a ten nás usmerňuje pri nových trendoch na trhu práce, ale aj v regióne. Požiadavkám prispôsobujeme aj študijné odbory," konštatoval riaditeľ S. Kožár. Na potvrdenie svojich slov uviedol, že absolventi SPŠE zväčša pokračujú v štúdiu na vysokých školách, pričom úspešnosť prijatia za posledné roky je zhruba 80 percent. Zvyšných 20 percent ide do praxe. "O našich absolventov je záujem. Samozrejme o takých, ktorí chcú pracovať a nečakajú na pečené holuby. Zo 181 vlaňajších absolventov je na úrade práce registrovaných 13," dodal.
V deň otvorených dverí, ktorý mimochodom organizujú už niekoľko rokov, otvorili brány školy pre širokú verejnosť. Nielen pre záujemcov o štúdium, ale aj pedagógov, výchovných poradcov a rodičov. Tamojší učitelia ich informovali o študijných odboroch, sprevádzali po odborných učebniach, ba nevynechali ani niekoľko zaujímavých pokusov. Vari zo všetkého najviac však návštevníkov zaujímali podmienky prijímacích skúšok. Zatiaľ nemohli dostať celkom presnú informáciu, lebo podmienky riadnych skúšok budú jasné až v apríli na budúci rok. Škola však už dávnejšie zaviedla niekoľko spôsobov. "Záujemca sa môže zapojiť do korešpondenčného seminára, ktorý robíme v tomto meste asi ako jediní. Dve kolá príkladov z matematiky a fyziky môže riešiť doma s tým, že pomoc či radu môže žiadať v rodine, alebo od učiteľa, ale tretie, školské kolo už musí riešiť samostatne. Ak bude úspešný, môžeme ho prijať prakticky mesiac dopredu," vysvetlil nám.
Druhým spôsobom je rešpektovanie výsledkov zo základnej školy. Doteraz zvažovali výsledky z matematiky, fyziky a slovenského jazyka a ak mal žiak od siedmej do deviatej triedy jednotky z týchto predmetov, prijali ho bez prijímacích skúšok. Tretí spôsob sú klasické prijímacie skúšky z matematiky a slovenčiny.
Na našu otázku, čo sa oproti vlaňajšku na škole zmenilo, nám riaditeľ S. Kožár odpovedal pragmaticky - veľa. Mnoho aktivít sa prelína nie v školskom roku, ale kalendárnom. Zdôraznil, že teraz sú sústredení na svoj pilotný projekt, ako jedna zo štyroch odborných škôl na Slovensku. Ide o grafické systémy a tento školský rok plánujú zariadiť výpočtovou technikou ďalšie učebne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.