liečebné využitie je všestranné.
Zber: zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety, plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, sušíme vo zväzkoch pri teplote do 35 °C.
Úžitok: Používa sa ako korenina do jedál. Osoží pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte. Spolu s pastierskou kapsičkou sa používa na omývanie zaparených miest na koží. Bazalka má špecifickú a veľmi príjemnú, trocha ostrejšiu vôňu ako majorán. Je vhodná do väčšiny, šalátov, najmä uhorkového, špargľového, rajčiakového, do kyslej kapusty, rajčiakových pokrmov, do špenátu, fazule. Najviac sa používa v talianskej kuchyni do miešaných šalátov a do polievok, máčaním v octe získame bazalkový ocot na šaláty.
Éterický olej z bazalky má antidepresívne účinky (stačí vdychovať jej vôňu alebo pridať 5-10 kvapiek do kúpeľa. Okrem toho obsahuje vitamíny, enzýmy a dôležité minerálne látky.
Použitie: Čaj pri plynnatosti a žalúdočných ťažkostiach : 1-2 čajové lyžičky vňate zaliať 1/4 l vriacej vody, nechať spariť. Piť podľa potreby 1 šálku denne. Čerstvé listy : potierajte nimi miesta poštípané hmyzom, zmierňuje to svrbenie a zápal.
Bazalkový olej - bylinková masť
Suroviny: Kvalitný olivový olej, bazalka, pamajorám obyčajný, malé cibuľky, červená kapia.
Recept: Do zaváracieho pohára nasypeme pokrájane bylinky, celé alebo rozpolené cibuľky a kolieska nakrájanú kapiu. Nakoniec do pohára zasunieme celú stonku bazalky a zalejeme olejom. Pevne uzavrieme a necháme stáť pri izbovej teplote. Po 14 dňoch olej precedíme.
Užívanie: Používame k ochuteniu zeleninových šalátov a do marinád. V dobre uzavretej nádobe vydrží aj celý rok a jeho chuť a vôňa je stále lepšia.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.