Kapre sa vyskytujú takmer všade, v riekach, vodných nádržiach, materiálových jamách, ale aj v údolných nádržiach.
Každý typ vody má svoje typické miesta výskytu veľkých kaprov. Vodná nádrž má spravidla rovnomerné dno bez väčších zmien hĺbok a preto sú kapri "vďační" za každý konár, alebo peň trčiaci zo dna nádrže, alebo rákosové pole, pokiaľ má aspoň 05 m vodného stĺpca. Koberec leknínových listov tvoriacich dokonalé bludisko býva horúcim miestom. V materiálový jamách, v našom prípade väčšinou v hliniskách, alebo štrkoviskách bývajú najúspešnejšie napríklad ílové vyvýšeniny asi od 1 do 4 metrov. Takéto miesta sú obvykle v letnom období zarastené trávou niekedy vystupujúcou až nad hladinu. Výborné sú však aj príbrežné porasty. Pieskovne často skrášľujú rôzne ostrovčeky, ktoré bývajú celoročne útočiskom kaprov.
Uloviť kapra v rieke nie je v letnom období až také zložité. Všeobecne má kapor rád rôzne nerovnosti, zvrásnenia a prekážky. Veľmi zaujímavé sú miesta pri brehu s rákosovými porastami. Dobré je miesto, kde sa rieka rozširuje a spomalí sa tak prúd, aby mohla potrava, ktorú voda unáša klesnúť na dno. Kapri s obľubou plávajú pod previslými stromami nad hladinou. I dlho odstavená loď, alebo konštrukcia starého mosta môže byť úspešným loviskom. Za každou prudšou zákrutou sa tvorí spätný prúd vody, a to je opäť to správne miesto na lov.
Údolné nádrže majú mnoho tvárí a lov kapra tu spravidla vyžaduje presné určenie nerovnosti dna. Zaujímavé pre lov kapra sú piesočné jazyky medzi skalami. Zaplavené lesy, záhrady, teda ich zbytky v podobe pňov majú kapri veľmi radi. V neposlednom rade je prakticky istým miestom pôvodné koryto rieky, ktoré tvorí akúsi brázdu v najhlbšom mieste priehrady. Samozrejme to platí iba pre priehradu nížinnú, plytšiu.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.