ustálenie a premytie). Filmy skladujeme v suchom prostredí s pokiaľ možno stálou teplotou, a samozrejme, v tme. Striedanie teplôt môže spôsobovať kondenzáciu vlhkosti. S vlhkosťou zasa prichádza plieseň. Premietanie diapozitívov predstavuje špecifický problém pre inverzné filmy. Bežné inverzné filmy blednú po dvoch až troch hodinách premietania. Citlivé na premietanie sú na Slovensku málo používané filmy Kodachrome, ktoré blednú už po hodine presvecovania v obyčajnom diaprojektore. Na druhej strane sú Kodachromy stálejšie pri dlhodobom skladovaní než inverzné filmy vyvolávané procesom E-6. Ako ochrana pre premietanie sú najlepšie diarámčeky so sklom, ktoré najlepšie chránia pred teplom z diaprojektoru. Pozor však na ostrý sklenený prach, ktorý sa občas vyskytuje vo vnútri týchto rámčekov.
Blednutie a farebné posuny filmov v archívoch môže urýchliť pôsobenie chemických látok. Nie je vhodné drevo ani drevotrieska (kyslé výpary, formaldehyd a pod.). Najlepší je kov a sklo. Pri skladovaní v umelohmotných obaloch je najvhodnejší polypropylén. Nie je vhodný polyvynilchlorid (PVC), kde sa môžu uvoľňovať výpary zmäkčovadiel. Taktiež nie je vhodný obyčajný papier, ktorý uvoľňuje kyslé pary. Najlepšie filmy uskladníte v obaloch, ktoré sú určené práve na tento účel.
Aj keď filmy správne skladujete, začnú farebné negatívny podliehať zmenám asi po šiestich rokoch, farebné diapozitívy po desiatich až dvadsiatich piatich rokoch. Na hornej hranici sú filmy Kodachrom. Najlepšie sú na tom klasické jednovrstvé čiernobiele negatívne filmy, ktoré vydržia bez zmeny až sto rokov.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.