Pasteura v Košiciach. Za päťdesiat rokov pôsobenia kliniky, do ktorej putujú onkologickí pacienti z celého východoslovenského regiónu, tamojší personál svojou prácou výrazne prispel k rozvoju diagnostiky, liečby a výskumu zhubných nádorov na Slovensku. Výročie sa pripomenie v podobe piateho ročníka Košických chemoterapeutických dní na budúci týždeň 29. a 30. novembra.
"Je veľmi dôležité pripraviť pacienta, ktorý sa subjektívne cíti byť zdravý na to, že v jeho tele začal zhubný proces, ktorý treba začať liečiť. Štvrtým stupňom v stratégii liečby onkologického ochorenia je tak po chirurgickom zásahu, chemoterapii a ožarovaní i psychologický prístup k človeku," približuje nám svoju prácu MUDr. Karol Jutka, ktorý na klinike pracuje 25 rokov.
Je známou vecou, že za rakovinou stojí z tridsiatich percent fajčenie, druhých tridsať predstavuje nezdravé stravovanie a do tretice môže za ochorenie znečistené životné prostredie. Zvyšných desať percent máme daných geneticky alebo iným spôsobom, záleží od nás, čo si za život "nazbierame". Ročne nám tak na Slovensku pribudne 20 tisíc onkologických pacientov.
"Najhoršie je, že prichádzajú v treťom, štvrtom štádiu choroby, kedy je už možnosť vyliečenia slabšia. V priemere sme úspešní na 50 percent. Navyše, v mnohých prípadoch pacienti nemienia zmeniť svoje nezdravé návyky. Chýba im motivácia, ktorá je výrazným momentom úspešnej liečby," dodáva MUDr. Jutka a vysvetľuje:
"Pri rádioterapii sa ožarujú nádorové bunky, ktoré sú citlivejšie na žiarenie ako tie zdravé. To spomaľuje ich proces množenia. Pacienti nás navštevujú niekoľko týždňov, veľmi dôležitá je pravidelnosť."
Na Klinike rádioterapie a onkológie sa okrem samotného, laicky povedané "ožarovania", vykonáva pregraduálna výchova študentov 4. ročníka Lekárskej fakulty. V rámci postgraduálnej prípravy na nadstavbovú atestáciu z odboru klinická onkológia sa na tomto pracovisku vykonávajú predatestačné kurzy pre lekárov z východoslovenského regiónu i príprava rádiologických asistentov v spolupráci so Zdravotníckou školou na Moyzesovej ulici.
Treba poznamenať, že činnosť tohto pracoviska je úzko spojená s technickým vybavením, najmä s inováciou rádioterapeutického prístrojového zariadenia. Je potrebné neustále dopĺňať technické pomôcky pre skvalitnenie tohto typu liečby, čo je možné najmä vďaka zahraničným grantovým programom.
"Plány do budúcnosti? Pokračovať v kvalifikovanej nechirurgickej liečbe pacientov so zhubnými nádormi a pomôcť pri zavádzaní nových liečebných metód," dodal na záver Karol Jutka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.