frontman skupiny Freddie Mercury oznámil, že trpí na AIDS, aby o deň neskôr zomrel na následky nevyliečiteľnej straty imunity vo veku 45 rokov.
Charizmatická osobnosť, ktorá predovšetkým na koncertných pódiách prakticky nemala konkurenciu, zvládla so statočnosťou nerovný boj so zákerným ochorením. Freddie Mercury myslel aj na budúcnosť a už poznačený chorobou nahral v štúdiu viacero melodických liniek, ktoré jeho bývalí spoluhráči upravili do pesničkovej podoby až po jeho smrti a vydali na unikátnej zbierke nahrávok Made In Heaven (1995).
Nie je náhodou, že pamiatku zosnulého si pri príležitosti prvého výročia smrti pripomenulo množstvo velikánov sveta šoubiznisu na nezabudnuteľnom koncerte, dejiskom ktorého bol londýnsky štadión Wembley. Freddie Mercury bol totiž nielen veľkou osobnosťou skupiny Queen a hudobnou stálicou svetového rangu, citlivým a cieľavedomým umelcom, ktorý úspechu podriadil mnoho, ale aj veľmi dobrým kolegom pripraveným kedykoľvek pomôcť v núdzi.
Hudobný talent rodáka zo Zanzibaru sa prejavil už v ranom školskom veku, takže ešte počas štúdia v Indii dostal základy hry na klavír. V roku 1963 sa mladý Bulsara (to bolo pôvodné občianske priezvisko umelca) presťahoval s rodičmi do Londýna, kde o rok neskôr začal stredoškolské štúdium grafiky a dizajnu. Po pôsobení vo viacerých formáciách stál pri zrode formácie Queen, s ktorou zažil fantastický úspech titulu Bohemian Rhapsody.
Na nej v období 1975-1991 nadviazalo množstvo ďalších superhitov - Somebody To Love, We Are The Champions, We Will Rock You, Bycicle Race, Another One Bites The Dust, Under Pressure (s Davidom Bowiem), Radio Ga Ga, I Want To Break Free, One Vision, A Kind Of Magic, Breakthru, The Miracle, či Innuendo alebo The Show Must Go On, ktoré sa objavili na singloch na trhu iba krátko pred Mercuryho úmrtím. Zabudnúť by sme nemali ani na jeho sólové projekty, spomedzi ktorých je snáď najznámejšia nahrávka duetu Barcelona s opernou divou Montserrat Caballé.
Lídra skvelého kvarteta okolo Briana Maya sa napriek najrôznejším úvahám nepokúsil nikto nahradiť. Queen bez Freddieho Mercuryho by totiž neboli Queen, čo potvrdzuje, že ľútosť nad jeho predčasným odchodom, ktorá zaplaví aj tentoraz účastníkov pietnych spomienok nielen na Britských ostrovoch, je logickým dôsledkom jeho nesporného prínosu k popularizácii rockovej hudby na celej planéte.
Freddie Mercury, ktorý si súkromie mimoriadne chránil, nechcel, aby sa miesto jeho posledného odpočinku stalo pútnickým miestom pre fanúšikov. ...snáď by však nemal výhrady voči tomu, že si ho aj v novembri 2001 pripomíname.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.