vysokokvalitného vápna typu PCC. Ide o americký patent náhrady organických materiálov pri výrobe papiera, ktorý je schopný až do výšky 20 percent nahradit drevnú hmotu. Vápenka sa dokázala technologicky a kvalitatívne prispôsobit americkým partnerom a stala sa dodávatelom papierenských kombinátov, pracujúcich s týmto patentom nielen v SR, ale i v Polsku a v Madarsku, uviedol Jaroslav Wesselényi, konatel spolocnosti. Podla neho je tradicná predstava o vápenkách, ktoré zásobovali predovšetkým trh so stavebnými materiálmi minulostou. Zo spolocnosti Kalcit, ktorá rocne vytaží cca 900-tisíc ton vápenca a vyrobí 220-tisíc ton vápna, putuje až 95 percent tejto produkcie do technológií v chemických fabrikách a iba zvyšok do stavebníctva. Okrem toho dodáva Kalcit na trh kusový a mletý vápenec a vápenný hydrát. Ten sa používa v odsírovacom procese v tepelných elektrárnach ale i do cisticiek odpadových vôd.
Ako uvádza J. Wesselényi, firma má z európskeho hladiska jedinecné zásoby vápenca na viac než 100 rokov a patrí medzi pät najlepších vápeniek v Európe. Obhospodaruje 96 hektárový dobývací priestor v lome Gombasek na Plešiveckej planine v Slovenskom krase. Vlastní moderné pece, kontinuálne sa rozvíja a investuje do nových technológií a životného prostredia. Do rozfárania lomu a tažby špickovými európskymi metódami vložila niekolko desiatok miliónov korún a v roku 2003 plánuje investovat do modernizácie odprašovacích zariadení dalších 25-30 miliónov korún. V súvislosti s tažbou vápenca v Slovenskom krase a jej negatívnym dopadom na toto chránené územie J. Wesselényi tvrdí, že firma Kalcit svojou produkciou v plnej miere splna faktor ochrany životného prostredia. Podla neho len vápno z Kalcitu, ktoré nahrádza bunicinu napríklad v SCP, a.s., Ružomberok, usporí denne 900 metrov kubických drevnej hmoty, co predstavuje asi 2,8 hektára lesa.
Spolocnost Kalcit založili slovenskí obcania, ktorí lom a vápenku sprivatizovali v roku 1992, o 4 roky neskôr ju predali švajciarskemu nadnárodnému koncernu OMYA. V máji tohto roku vstúpila, po predchádzajúcej kúpe spolocnosti VSŽ Keramika, do Kalcitu belgická firma Carmeuse. Belgicania tak získali aj lom Vceláre a prístup k dvom najväcším zdrojom vysokokvalitného vápenca v SR, so životnostou zásob na niekolko sto rokov. Koncentráciu v súcasnosti posudzuje Protimonopolný úrad SR. Podozreniu z dominantného postavenia na domácom trhu sa predstavitelia firmy Carmeusse bránia tvrdením, že Keramika produkuje vápno pre potreby spolocnosti U.S. Steel a Kalcit najmä na export. Ak úrad koncentráciu schváli, spolupráca Kalcitu so Vcelármi prinesie podla J. Wesselényiho okrem iného i efektívnejšie využívanie vápenca vzájomnou výmenou nepoužitelných frakcií. Tie zatial Kalcit halduje a ich spracovanie vo Vcelároch by mohlo znížit rocnú tažbu vápenca v Gombaseku o 200 až 300-tisíc ton.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.