Hoci by sa zdalo, že rétorika predsedu strany s tak nízkymi preferenciami bude predsa len viac populistická, stále trvá na svojom. Nižšie dane a odvody, spoplatnenie vysokoškolského štúdia ci odštartovanie dôchodkovej reformy, na tom DS už dlhodobo stavia. Náš denník položil predsedovi DS niekolko otázok.
Demokratická strana, ktorej šéfujete, má dlhodobo stabilné preferencie. Pohybujú sa však na úrovni 1,5 až 2 percentá. Parlamentné volby klopú na dvere a vaša manévrovacia pozícia nie je práve ideálna. Navrhli ste síce koalíciu KDH-SDKÚ-DS, no nestretla sa s velkým záujmom spomenutých strán. Zdá sa, že DS nie je velmi atraktívnym partnerom. Topiaci sa však aj slamky chytá, koho sa chytíte vy, aby ste sa opät dostali do parlamentu? Samostatne totiž nemáte šancu.
Otázka nestojí, akú slamku DS potrebuje. Pravicový volic chce íst do NATO a Európskej únie. Na Slovensku existuje všeobecná zhoda na tom, že garanciou na naplnenie týchto mét je pokracovanie, kontinuita nasledujúcej vlády. To znamená pravicu vo vláde. Pre nás nie je prioritné, ci sa ako strana dostaneme do parlamentu, dôležité je, ci bude vo vláde pravica. Existuje pravicová strana, ktorá pri samostatnom postupe môže byt vládnou stranou? Nie. Preto by zárukou bolo spojenie pravicových strán do väcšej koalície.
Aby to dopadlo opät ako v SDK?
SDK nebola pravicová koalícia. Dnes je situácia pomerne odlišná. Aj premiér prednedávnom prezentoval myšlienku vytvorenia pravicovej koalície a hovoril aj o DS. V súcasnosti neexistuje žiadna iná možnost, aby dosiahla pravicová strana vo volbách 20 percent, ako jedna silná koalícia pravice.
Nechajme koalície koalíciami. Aký vztah máte s pani Schmögnerovou? Prednedávnom na vás podala trestné oznámenie za navádzanie k neplateniu daní. Zmenilo sa odvtedy vo vašom vztahu nieco?
Ked ministerka financií vyprovokovala tento podnet, tak akosi pozabudla, že ona sama priamo navádzala na neplatenie koncesionárskych poplatkov. Preverovanie dopadlo, samozrejme, neúspešne a generálny prokurátor sa mi osobne ospravedlnil.
Inak proti pani Schmögnerovej skutocne nic nemám, ona však odmieta zúcastnit sa so mnou akejkolvek diskusnej relácie, co považujem za nedôveru vo vlastné schopnosti. Myslím si, že je coraz na tenšom lade a neakceptovanie našich návrhov v otázke daní je iracionálne. Z jej strany ide casto doslova o ješitnost a odmietanie návrhov, ktoré nepodala ona sama.
Väcšina vašich návrhov na zníženie danového zataženia koncí v parlamente v zabudnutí. Nie je to boj s veternými mlynmi v podobe SDL a opozície?
Zdá sa, že hoci ministri i poslanci za SDL chcú niekedy za každú cenu zablokovat návrhy na zníženie danového a odvodového zataženia, lady v danovej otázke sa ciastocne podarilo prelomit. No našim cielom je dosiahnut 19 percentné danové zataženie pre právnické osoby. V tomto volebnom období sa to s urcitostou nepodarí. Podla môjho názoru je optimálne danové zataženie 15 percent.
Na rozbehnutie dôchodkovej reformy chce vláda použit z privatizácie 60 miliárd korún. Je to obrovská suma penazí. Preco je nevyhnutné investovat ich práve do dôchodkovej reformy?
Systém, fungujúci dnes na Slovensku v oblasti dôchodkov, je dlhodobo neudržatelný. Reforma, ktorá by mala byt komplexná, a s jej realizáciou treba zacat co najskôr, sa ani tak netýka súcasných dôchodcov, ale skôr mladých ludí. Reforma dôchodkového systému nie je len zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Súvisí hlavne so zmenou spôsobu financovania dôchodkov. Na kvalitnú reformu by sme potrebovali aspon 150 miliárd korún. Za 60 miliárd sa reformu nepodarí urobit kvalitne a ludia nepocítia jej pozitívne dôsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.