zákony. Svedectvom toho je napríklad rozkrádanie dopravných znaciek pozdlž cestných komunikácií. Predmetom tejto trestnej cinnosti je hliník, materiál, z ktorého sú tieto znacky vyrobené.
Slovenská správa ciest v Spišskej Novej Vsi má v majetkovej správe pätstopätnást kilometrov dopravných komunikácií v okresoch Spišská Nová Ves, Levoca a Gelnica. Na týchto úsekoch slúži verejnosti 2 686 dopravných znaciek. Ich rozkrádanie má z roka na rok stúpajúci tendenciu, uviedol Ing. Vladimír Repaský, výrobnotechnický námestník SCS v Spišskej Novej Vsi.
V tomto roku sa zlodejom podarilo ukradnút osemdesiat dopravných znaciek, z toho jedenást prípadov je už objasnených. Zlodejské aktivity znamenajú pre Slovenskú správu ciest v prvom rade majetkovú ujmu. Pocas roka vynaložili totiž na údržbu cestných komunikácií štyri milióny korún, do toho sú zapocítané aj straty spôsobené krádežou hliníkových znaciek.
Okrem majetkovej stránky má však trestná cinnost tohto charakteru aj iný negatívny dopad. V prípade chýbajúcich dopravných znaciek môže totiž dôjst k dopravným kolíziám. Naša legislatíva by mala preto sprísnit postihy voci zlodejom, odpovedal V. Repaský na otázku, ako by mohol pomôct štát v eliminovaní tejto trestnej cinnosti.
Zlodeji dopravných znaciek sú pri svojej cinnosti samozrejme motivovaní spenažením svojho lupu. Napriek tomu, že zákon varuje pred odkupovaním kradnutých vecí, mnohí majitelia zberných surovín sa správajú trhovo a velakrát koncia znacky práve u nich. Od kúpy ich neodradí ani ich pôvod, ktorý je jasný už na prvý pohlad.
Naši zamestnanci dostali príkaz, nekupovat veci, ktoré by mohli pochádzat z akejkolvek trestnej cinnosti, samozrejme dopravné znacky nevynímajúc. Myslím si, že keby tak robil každý majitel zberných surovín, nekradlo by sa, vyjadril svoj názor jeden z oslovených majitelov Ivan Betcher, ktorý vlastní Zberné suroviny na Tehelnej ulici v Spišskej Novej Vsi.
Jedným z riešení ako prejst cez rozum tým, ktorí si prilepšujú týmito krádežami je napríklad vyrábat dopravné znacky z iného, menej lukratívneho materiálu. Hliníkové znacky sú velmi praktické a ich údržba nás po financnej stránke nestojí vela penazí. V poslednom období sa síce hovorí o plastoch, ale zatial je to iba lastovicka, povedal na margo budúcnosti V. Repaský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.