amputované obe dolné a jednu hornú končatinu, jeho manželka bojuje so zákernou chorobou a je takisto imobilná a odkázaná na pomoc iných. Manželia, odhliadnuc od toho, že poberajú nízke invalidné dôchodky, musia pravidelne navštevovať lekárov a vynakladať nemálo peňazí na lieky. Na takéto prípady pamätá aj štát a napríklad čo sa týka prepravy imobilných ľudí, môže im poskytnúť príspevok na kúpu auta. A práve tu sa manželia Považanovci stretli pre nich s neriešiteľným problémom vyzerá to, že oni príspevok na auto nebudú môcť dostať.
V čom spočívajú korene problému? Ešte v roku 1997 manželia požiadali Okresný úrad Košice IV o poskytnutie príspevku na kúpu auta. Ich žiadosti bolo vyhovené, okresný úrad im poskytol 59 750 korún, rovnakú sumu zložili Považanovci a kúpili si ojazdený Fiat Regata. Všetko bolo v poriadku, autíčko slúžilo svojmu účelu. "Boli sme zmluvne zaviazaní, že počas piatich rokov auto nemôžeme ani predať, ani darovať. S tým sme súhlasili. Auto však už bolo ojazdené a tak ho občas bolo treba dať do opravy. Všetky problémy začali po tom, čo sme auto dali do opravovne súkromnému podnikateľovi. Ten bez nášho vedomia auto používal, išiel na ňom dokonca opitý a havaroval s ním tak, že z neho zostala len kopa šrotu," povzdychol si L. Považan.
Prípadom sa zaoberal súd, súkromnému podnikateľovi zabavili na rok a pol vodičák a zároveň mu súd uložil splatiť Považanovcom škodu vo výške 98 tisíc korún. Počnúc júlom tohto roku má mesačne platiť 1500 korún, až kým svoj dlh nesplatí. Havarovaný Fiat Regata už bol medzičasom vyradený z evidencie a tak manželia ostali bez auta. Prostriedky na jeho kúpu nemajú, preto sa opäť obrátili na Okresný úrad Košice IV so žiadosťou o poskytnutie príspevku na auto. Dočkali sa však nemilého prekvapenia. Z okresného úradu dostali odpoveď v tom zmysle, že najskôr musia zaplatiť zhruba 40 tisíc korún, až potom sa začnú touto žiadosťou zaoberať. "Údajne by to auto malo mať v súčasnosti takúto hodnotu, preto od nás žiadajú 40 tisíc. Ale prečo chcú od nás tie peniaze, veď my sme to auto nerozbili? Aj súd uznal, že vinným je ten súkromný podnikateľ," pýta sa L. Považan.
Otázku sme položili úradníkom z Okresného úradu Košice IV. Prednosta Ing. Vladimír Janočko vo svojom stanovisku uvádza: "Pani Eve Považanovej bol v júni 1997 priznaný príspevok na kúpu auta vo výške 59 750 korún. Koncom decembra nasledujúceho roku bolo auto vyradené z evidencie Krajského Dopravného inšpektorátu v Košiciach. Okresný úrad Košice IV žiada o vrátenie pomernej časti príspevku na kúpu auta z dôvodu, že od poskytnutia peňažného príspevku neuplynulo sedem rokov v zmysle zákona o sociálnej pomoci."
Príslušný paragraf tohto zákona hovorí, že ďalší peňažný príspevok na kúpu motorového vozidla možno poskytnúť, ak občan s ťažkým zdravotným postihnutím sa zaviaže, že auto, na ktoré sa poskytol predchádzajúci príspevok, predá alebo ak osobné motorové vozidlo bolo vyradené z evidencie motorových vozidiel a to do šiestich mesiacov od kúpy nového auta, na ktoré sa poskytol príspevok a zároveň od poskytnutia predchádzajúceho príspevku uplynulo sedem rokov. Podmienka uplynutia siedmich rokov sa považuje za splnenú, ak občan s ťažkým zdravotným postihnutím peňažný príspevok alebo jeho pomernú časť vráti.
Aký postoj teda zaujme OÚ Košice IV pri tejto žiadosti? "Po predložení právoplatného rozsudku Okresného súdu Košice II o neoprávnenom používaní motorového vozidla majiteľom opravovne a vrátení pomernej časti peňažného príspevku na kúpu motorového vozidla môže byť poskytnutý ďalší takýto príspevok, najviac však do výšky 200 tisíc korún."
Pán Ladislav Považan však spomínaných 40 tisíc jednoducho nemá. Zaplateniu sa nebráni, ale uvítal by trochu ústretovosti od štátnych úradníkov. Navrhuje, aby buď splátky od vinníka nehody chodili na okresný úrad a to až do výšky 40 tisíc korún, alebo by takisto prijal variantu, že by mu jednoducho tých 40 tisíc odpočítali z poskytnutého peňažného príspevku. Mohol by okresný úrad pristúpiť na niektorý z týchto variantov? "Okresný úrad nemôže súhlasiť so žiadnym takýmto variantom na vrátenie pomernej časti peňažného príspevku na kúpu auta. Je to uvedené v zákone o sociálnej pomoci," uviedol V. Janočko.
A tak, hoci Považanovci neprišli o auto vlastnou vinou, čo ostatne potvrdil aj súd, nový príspevok do štátu, aj to len možno, dostanú, až keď zaplatia 40 tisíc korún. Rovnako tak nikde nie je napísané, že poskytnutý príspevok bude na maximálnej hranici 200 tisíc korún. Požičať si takisto nemôžu, jednak kto požičia invalidom a na druhej strane, nemali by odkiaľ vrátiť, pretože ak aj dostanú peniažky na ďalšie auto, budú musieť zdokladovať, že skutočne peniaze použili práve na nákup auta. Zas raz teda zapracoval úradnícky šimeľ, zas raz sa potvrdilo, že zákon na všetky prípady nepamätá. Logicky vzaté, ak by si Považanovci dali žiadosť o príspevok a ten by im bol schválený, mohlo by sa tých 40 tisíc z príspevku odrátať. Nuž ale raz darmo zákon je zákon a záujmy občana sú len záujmy občana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.