uvažovali nad jej privatizáciou. Dnes je však zrejmé, že by sme nestihli už nestihli pripraviť privatizačné projekty. Kalkulujeme preto s vytvorením neziskovej organizácie možno aj za účasti mesta," konštatovala riaditeľka kežmarskej nemocnice MUDr. Eleonóra Kovalčíková (na snímke).
Predčasom sa pomerne intenzívne hovorilo o jej zrušení. Rezortný minister Roman Kováč nám však v piatok minulého týždňa potvrdil, že tento zámer je minulosťou. Prevážili argumenty, že sa nesmie ohroziť základná zdravotnícka starostlivosť v regióne so 60-tisícovou spádovou oblasťou. Napriek tomu je potrebné vyriešiť niekoľko základných problémov. Štátny podnik SPP žaluje nemocnicu za neuhrádzanie faktúr za dodávky plynu. Dlh sa odhaduje na deväť miliónov korún. Sankciami hrozia aj vodári a dodávatelia zdravotníckeho materiálu požadujú platby vopred. Napriek hrozbám, nikto z dodávateľov energií zatiaľ spoluprácu so zdravotníckym zariadením neprerušil.
"Celkový dlh nemocnice v súčasnosti dosahuje zhruba 45 miliónov korún. Bol už aj vyšší, ale podarilo sa nám ho eliminovať úspornými opatreniami. Kým v roku 1996 dosahovali náklady na lieky 13 miliónov, teraz je to len 7,6 milióna a to i napriek tomu, že odvtedy výrazne stúpli ich ceny. Podobne je to aj so špeciálnym zdravotníckym materiálom. Rozdiel medzi dnešnými nákladmi a sumami spred piatich rokov dosahuje 3,3 milióna," uviedla riaditeľka nemocnice. Napriek tomu, kým mesačné náklady na prevádzku tu dosahujú 10,3 milióna korún, príjmy sú len na úrovni siedmich miliónov.
Práve tu vidí vedenie nemocnice najzásadnejší problém súvisiaci s budúcnosťou zdravotníckeho zariadenia. Trojmiliónový mesačný deficit ročne urobí spolu 36 miliónové manko. Rozpočet mesta Kežmarok sa pohybuje na úrovni 50 miliónov korún v príjmovej i výdavkovej časti z čoho je zrejmé, že pri dnešnom rozpočtovaní samospráva nebude mať dostatok peňazí na sanovanie dlhov nemocnice.
"Aj keď momentálne nemáme peniaze ani na nákup základných vecí, ako sú napríklad gumené rukavice alebo katetre, ešte na tom nie sme tak zle ako niektoré nemocnice na západnom Slovensku, kde už nemajú ani na výplaty zamestnancom," konštatovala E. Kovalčíková a dodala, že všetky tieto okolnosti sa budú musieť zohľadniť v rozpočtoch miest, ktoré dostanú do správy nemocnice prvého typu, akou je napríklad aj tá kežmarská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.