tomu, že je rozumovo bystré a šikovné, zlyháva pri skúšaní v škole a iných záťažových situáciách.
"Rodičia sa trápia, že ich dieťa pôsobí ako nešikovné a neobratné, pomočuje sa, býva často choré, stáva sa mu viac nehôd a úrazov," začína svoje rozprávanie PhDr. Mária Gažiová. Zároveň dodáva, že podobné problémy netrápia len rodičov a ich deti. "Stretávame sa aj s dospelými, ktorí sa ťažko sústreďujú, čokoľvek ich ľahko vyruší z práce, sú zábudliví, nemajú dosť trpezlivosti." Za týmito problémami najčastejšie vidíme nezvládnutú výchovu či prílišné rozmaznávanie. Nemusí to tak byť vždy. "Odborníci, pracujúci s ľuďmi vedia, že za takéto správanie nemôže chybná výchova alebo "zlá" povaha dieťaťa, ale nevyladená činnosť mozgu," oponuje verejnej mienke M. Gažiová.
Súčasné poznatky neurovied o poruchách pozornosti a koncentrácie, učenia, správania, reči a motorike, prameniacich z oslabenia a nevyladenia nervového systému, vysvetľujú hlbšie tzv. ľahké mozgové dysfunkcie (ĽMD) a možnosti ich liečby.
"Mozog môžeme učiť pracovať primerane a efektívne pomocou spätnej väzby informáciách o vlastnom výkone. Ide o psychologickú tréningovú metódu BIOFEEDBACK (BF), ktorá využíva elektrické signály ľudského tela tak, aby trénovaná osoba pod vedením psychológa mohla sama korigovať prácu svojho mozgu," vysvetľuje M. Gážiová postup, ktorý je už vo vyspelých krajinách bežný. V Čechách už funguje viac ako 50 stredísk "biofídbeku", u nás je absolventom štúdia BF v Prahe skúsený neurológ MUDr. Hricko a PhDr. Mária Gažiová, klinický psychológ pre deti a dospelých.
Autor: čak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.