Francúzsko
Obaja štátnici sa dokonca dohodli na tom, čím má byť Európa podľa ich predstáv: federáciou národných štátov s ústavou, ktorá bude obsahovať aj chartu ľudských práv odsúhlasenú minulý rok.
Financial Times pripomínajú, že Francúzsko a Nemecko zrejme ožili a chopili sa iniciatívy pod vplyvom blížiaceho sa rozšírenia Európskej únie. Rozšírenie na spôsob "veľkého tresku" zo súčasných 15 na 25 štátov pravdepodobne podporia aj na decembrovom summite EÚ v belgickom Laekene. Všetky európske vlády navonok súhlasia s tým, že rozšírenie je politickou nevyhnutnosťou, najmä po 11. septembri: je totiž životne dôležité rozšíriť zónu politickej stability a prosperity zo západnej Európy na východ. Rozšírenie tak dáva únii viac nástrojov na to, aby sa mohla zaoberať bezpečnosťou, tak vnútornou, ako aj vonkajšou.
Problémom však je - ako pri väčšine projektov EÚ - že rozšírenie zostáva prioritou pre politické elity a nie pre obyčajného voliča. Predsedovia vlád členských štátov musia preto na summite v Laekene presvedčiť voličov, že udržanie mieru a zaručenie bezpečnosti sú to isté ako prijatie nových členov. A začať by mali priznaním, že to nebude lacné, uzatvárajú Financial Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.