dní. Takéto podujatie neexistuje nikde na Slovensku, ale podľa vedomostí folkloristov ani nikde v Európe. "Prvý ročník sme začali organizovať s myšlienkou, aby sa členovia súborov a priaznivci ľudového umenia aj v istom hluchom období mohli stretnúť na jednom pódiu, ale aj pri športovaní a zábave. A okrem toho sme chceli dať divákovi možnosť, aby na jednom javisku mohol naraz vidieť všetky tunajšie súbory," hovorí Vladimír Urban z Košického folklórneho štúdia. "Keď sme začínali, mnohí nás odhovárali, že to nemá význam. Na prvej škole tanca bolo možno päť párov. V sobotu učil Ervín Varga z bratislavskej VŠMU viac ako 50 párov tance zo Spiša Zarabjany z Olcnavy, Krutu z Margecian a Do šaflika z Bystrian. Mladí sa chytili, chcú sa učiť nové tance, chcú skúšať a spoznávať."
V piatkovom hudobno-speváckom programe Hudaci hrajce sa predstavili spevácke zložky a ľudové hudby nielen košických súborov, ale aj hosťujúci Váh z Liptovského Mikuláša. V sobotňajšom programe vystúpili deti z Haničky, Čarničky, Jahôdky a Železiarika a večer ich veľké vzory súbory Borievka, Čarnica, Jahodná, Hornád a Železiar. Hosťami večera boli Liptáci zo súboru Váh a dva maďarské súbory Prameň z Budapešti a Szivarvany z Kis Korosu, ktorých spája osoba choreografky Evy Szilágyiovej.
Zvláštnosťou Košických folklórnych dní je aj jedinečná súťaž tanečníckych schopností o cenu Štefana Mráza, v ktorej musia súťažné družstvá ukázať svoje schopnosti v tancovaní nepoznaných tanečných motívov a v tancovaní ľudových tancov. O najlepšie umiestnenie sa pokúšali páry zo súborov Bystrina, Jahodná, Hornád, Sabinovčan, Váh a Železiar. Víťazným družstvom sa stal košický Železiar, v jednotlivcoch boli najlepší Peter Hintoš a Martina Handlovská a v tancovaní ľudových tancov pár Vladimír Michalko a Marianna Svoreňová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.