Môže ísť však aj o výsostne objektívne a exaktne orientovanú osobnosť. Doľava nakláňajú písmo ľudia, ktorí často zotrvávajú v ulite, skrývajú svoje emócie a sú pasívni. Doprava nakláňajú písmo ľudia otvorení, ústretoví, takí, čo sa cítia v spoločnosti iných dobre.
Ľudia s úzkym typom písma sú zvyčajne disciplinovaní, ale nesmelí. Široký rukopis majú ľudia smelí, túžiaci po novom poznaní.
Ľudia sa odnepamäti snažili rozpoznať z rukopisu dušu pisateľa a lepšie tak spoznávať samého seba. Svedčia o tom aj výskumy osobností našich prapredkov už z obrazového písma vedci vysvetľovali spôsob života pred naším letopočtom. Písmo sa totiž zaraďuje k výrazovým pohybom a keďže akt písania sa od svojho počiatku zautomatizoval, prebieha tento pohyb pod prahom vedomia. Ukazuje nás teda takých, akí skutočne sme.
MT: Nemci majú ostré písmo, Rusi guľaté, Japonci prekomplikované
O Germánoch sa hovorí, že patria k chladnejším ľuďom, ktorí nedávajú svoje city príliš najavo. Ich písmo je skutočne výrazne ostré, s hranami. Rusi zase všetko rozťahujú a písmenká zaguľaťujú podobne ako svoje národné pesničky. Číňania, veľkí stavitelia, radia svoje písmená do stĺpcov, znaky Japoncov, špičkových vynálezcov high techniky, sú komplikované tak, že ich štúdiu musíte zákonite venovať niekoľko rokov, písmo Arabov je radené sprava doľava. Pritom je jedinečná, pochopiteľne, aj každá osoba. Rukopis je síce výtvorom ruky a svalov, ale podľa grafologičky Alexandry Saxovej v skutočnosti „píše hlava. Ruka je len ,výkonným' orgánom".
MT: Čo prezrádza umelcov, športovcov a osobnosti?
Herec Juraj Kukura sa podpisuje pomocou abnormálne veľkých kľučiek, energických priamok a vlnoviek. Podpis bývalého automobilového pretekára Nikiho Laudu pripomína pretekárske auto, skladateľ Giussepe Verdi maľoval svoje iniciály ako veľkú notu, autogram pretekára F1 Häkkinena pripomína koleso.
Milan Rastislav Štefánik si veľmi zakladal na svojej hodnosti, slovo generál vypisoval na rozdiel od krstných mien celé, Eduard Beneš doslova maľoval dohromady krstné meno s priezviskom, z podpisu veľkých národovcov ako Ľudovít Štúr a Jozef Miloslav Hurban možno vyčítať silné duševné hodnoty. Na podpise pápeža Jána Pavla II. možno okamžite rozpoznať jeho otvorenosť, hlbokú úprimnosť a výsostne cnostný život, z Napoleonovho podpisu je zjavné, že rád zdôrazňoval veľkosť svojej osobnosti, podľa vplyvu a moci sa mu dokonca niekoľkokrát za život zmenil.
MT: Podpis podnikateľa sa s úspechom zväčšuje
Grafológia, psychológia písma, dokáže prezradiť o konkrétnej osobe veľa, jej cieľom je určiť najmä osobnostné rysy pisateľa. „Z rukopisu sa dá veľmi dobre zhodnotiť autorova citová oblasť, jeho sociabilita, vôľa, rozumové a mnohé iné schopnosti. Veľa závisí od toho, v akej etape života sa dotyčná osoba nachádza. K chybám dochádza aj vtedy, ak nie sú známe okolnosti vzniku rukopisu, pretože v autobuse na kolene, prípadne ráno po fláme vyzerá písmo inak ako obvykle," upozorňuje grafologička.
Tým, že budeme úmyselne písať inak, ako normálne píšeme, napríklad zmeníme sklon alebo výšku písmen, grafológa nezmätieme. Odborník pokus o korekciu odhalí.
Saxová: „Nikto nevie zmeniť základné črty svojho písma. Môže zmeniť len určitý presne stanovený počet písmových znakov, nič viac. Problematickejšie je zisťovanie charakteru osobnosti z textu napísaného paličkovým písmom, ale aj to sa dá. Meniť vedomým a zásadným spôsobom rukopis však môže vyvolať negatívne dôsledky v psychike."
Z písma nemožno vyčítať konkrétnu budúcnosť, určiť pohlavie, vek, sklon k nevere ani úspechy v podnikaní hoci práve tieto veci chcú ľudia od grafológov najčastejšie. Niektoré firmy požadujú od uchádzačov o miesto dokonca životopisy napísané rukou. Grafológovia to radi nemajú, hoci priznávajú, že podpis sa skutočne mení nielen v závislosti od veku, ale aj od postavenia človeka. Vedia to posúdiť aj bankoví úradníci, zmeny podpisu podnikateľov sledujú už pár rokov s pozorným záujmom keď totiž podnikatelia začínajú, ich podpis je zvyčajne malý a s narastajúcim úspechom sa zväčšuje.
Saxová hovorí: „Grafológ nie je jasnovidec, ale isté sklony sa prejavujú aj v rukopise. Ten odráža nielen duševné otrasy z minulosti, ale poukazuje aj na možné budúce prejavy."
MT: Podľa rukopisu sa testujú
aj snúbenci
Posúdenie charakteru človeka podľa rukopisu trvá grafológovi niekoľko hodín až dní. Aby bola analýza kompletná, potrebuje poznať aj pohlavie, vek, vzdelanie, profesijnú špecializáciu a zdravotný stav pisateľa. Podľa Saxovej je ideálne zisťovať charakter na základe strany veľkosti A4 spontánne popísanej bez vedomia pisateľa, že bude použitá na výskum. „Ako perličku dodávam, že občas nás vyhľadávajú aj partnerské páry, čo si chcú overiť, či sa k sebe osobnostne hodia."
MT: Čo prezrádza rukopis o politikoch?
Podpisy politikov si môžu dať „preštudovať" partneri spriatelených krajín, vládni a parlamentní kolegovia i rivali. Mali by sa toho naši činitelia obávať? Niektorí z nich nám rukou napísali krátky text a súhlasili s tým, že bude „podrobený výskumu" v spolupráci s grafologičkou Alexandrou Saxovou. Text nespĺňa všetky kritériá, ale základné znaky osobnosti sa z týchto viet rozpoznať dajú.
Mimochodom, mnohí politici našu žiadosť zamietli hrdinstvo tých druhých možno preto o to viac kvitovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.