sústreďuje očakávania výrobcov, obchodníkov aj spotrebiteľov, dosiahol v novembri najnižšiu hodnotu od mája 2000.
Prepad má na svedomí najmä pokles dôvery v priemysle. Indikátor dôvery sa po dlhotrvajúcom poklese dostal do záporných čísel.
"Je to najnižšia úroveň za posledné dva roky a je obrazom pesimistických očakávaní prevažnej väčšiny priemyselných odvetví v blízkej budúcnosti," vysvetľuje štatistický úrad. Obraz indikátora dôvery v priemysle ovplyvnili najmä negatívne očakávania podnikov o zahraničnom dopyte, pričom domáci dopyt vnímajú priaznivejšie.
O niečo lepšie vidia budúcnosť stavebníci. Indikátor dôvery v stavebníctve vzrástol na úroveň zo začiatku roka, čo štatisti pripisujú tomu, že až polovica oslovených stavebných firiem považuje súčasnú úroveň dopytu po ich službách za primeranú sezóne. Obrat k horším očakávaniam zistili štatisti v maloobchode. Hoci väčšina obchodníkov a obchodných reťazcov očakáva na prelome rokov rast obratu, nepredpokladajú, že sa tým výrazne zlepší ich ekonomická situácia.
Najlepšie sa vyvíja indikátor spotrebiteľskej dôvery. Od marca, keď skepsa spotrebiteľov kvôli rastu cien vrcholila, pesimizmus spotrebiteľov postupne klesá.
Pokles nového ukazovateľa IES nie je len záležitosťou Slovenska. V Európskej únii tento indikátor v októbri klesol o jeden bod. Najvyšší pokles dôvery v budúcnosť zaznamenali v Taliansku a Holandsku, jediným štátom z únie, kde dôvera vzrástla, bolo Fínsko. Októbrový prepad indikátora v únii bol najhlbší od febrára tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.