Košice - Mužov zákona v okrese Košice-okolie v poslednom čase zamestnáva rapídny nárast majetkovej kriminality.
"Celkový nápad trestnej činnosti v okrese činí k 22. novembru 1570 nahlásených skutkov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka nastal v tejto oblasti nárast o 229 prípadov. Objasniť sa nám podarilo síce o 94 viac skutkov ako v rovnakom období minulého roka, no aj napriek tomu nás stúpajúci počet trestných činov sklamal. Majetková kriminalita v tomto roku zaznamenala 883 prípadov, čo znamená oproti minulému roku nárast o 170 skutkov," povedal nám vedúci oddelenia majetkovej kriminality Okresného riaditeľstva Policajného zboru Košice-okolie npor. Mgr. Vladislav Richnavský.
"Najviac je krádeží vlámaním do novostavieb, no zaznamenali sme aj krádeže do bytov. Momentálne sú najvychytenejšie oblasti pre dlhoprstých - Malá Ida - Panský les, Budimír a Sokoľ. Viete, teraz je taký trend, že sa ľudia sťahujú z mesta na vidiek, stavajú si domy a tomu sa prispôsobujú aj páchatelia. Tento rok sme mali 45 prípadov vlámaní v novostavbách. Veľký problém nám však robia krádeže kotlov, pričom sme zaznamenali 18 takýchto prípadov," vysvetľuje V. Richnavský a dodáva, že celková škoda, čo sa týka ukradnutých kotlov, činí takmer 1,5 milióna korún.
Páchatelia, ktorí sa špecializujú na kotly, si samozrejme z novostavieb zoberú aj iný stavebný, či pracovný materiál. Odhaliť dlhoprstých sa však polícii nedarí. "Zatiaľ sa nám nepodarilo odhaliť ani jedného páchateľa krádeže kotlov, existujú len domienky, nikomu sme skutky nedokázali. Nezriedka sú prípady, že niekto si kotol namontuje a do dvoch-troch dní oň príde. Pracuje tu nejaká sieť vlamačov, ktorí sú veľmi dobre organizovaní, veď všetky kotly boli odborne demontované. Na takúto krádež sa musí páchateľ dobre pripraviť, veď kotol v rukách neodnesie," dozvedáme sa od šéfa majetkovej kriminálky, ktorý dodáva, že musí dochádzať k istému úniku informácií, ktoré napomáhajú zlodejom. "Domievame sa, že sa tak deje buď z firiem, ktoré kotly montujú, alebo zo spoločností, ktoré na výstavbe domov participujú. Medzi tými ľuďmi môže byť potencionálny informátor."
Jednu z možností, ktorá by viedla k odhaleniu páchateľa, vidí npor. Richnavský vo väčšej participácii občanov a polície. "Sme schopní prijať opatrenia, keď niekto montuje kotol, môže nám zavolať (0961933320) a okamžite prijmeme opatrenia, ktoré by smerovali k možnému odhaleniu páchateľa. Ľudia sú k svojim veciam neraz nemiestne ľahostajní. Nedávno sme zaznamenali prípad, keď v obci Slanec odišla majiteľka domu z objektu preč a ten nezamkla. Keď sa po 50 minútach vrátila späť, chýbalo jej 140-tisíc korún v hotovosti a šperky. A to je len jeden z množstva podobných prípadov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.