zachované kalendáre na slovenskom území vydával v Žiline v rokoch 1701 až 1721 Ján Neubart. Text bol písaný švabachom a podľa podtitulu boli určené pre "horizont slezský, uherský, moravský a český".
Prvý slovenský kalendár vychádzal v rokoch 1742 - 1750 v Bratislave. Bol už ilustrovaný drevorezbami. Dlhoročným vydavateľom kalendárov v 19. storočí bol profesor slovenskej reči a literatúry v Bratislave Juraj Palkovič. Obsahoval okrem iného aj prehľad uhorských, sedmohradských a moravských jarmokov a "rozličné pěkné věci k osvícení a obveselení mysli".
Matica slovenská vydala prvý národný kalendár v roku 1866. Mal 326 strán a kalendár na nasledujúci rok bol dokonca 465-stranový. Potom do jej zrušenia v roku 1875 vyšli ešte dve menej rozsiahle vydania. MS ich znovu sporadicky začala vydávať až po oživení v roku 1919. Posledný vyšiel ešte na rok 1950. Novú sériu národných kalendárov začala Matica vydávať v roku 1995 a odvtedy vychádzajú každoročne. Vo Vydavateľstve Matice slovenskej vyšiel v uplynulých dňoch Národný kalendár na rok 2002. Okrem iného prináša poznatky a podrobnosti zo slovenskej histórie, ako napr. o pamätnej bitke pri Rozhanovciach medzi kráľom Karolom Robertom a vojskom odbojných oligarchov v roku 1312. Bola veľmi vyrovnaná a pomohli ju rozhodnúť oddiely Košičanov a spišských Sasov.
Nachádzajú sa v ňom aj viaceré zaujímavosti. Napríklad o v súčasnosti reštaurovanom nápise na trenčianskej hradnej skale. Objavil ho amatérsky historik, kňaz Ľudovít Stárek v roku 1852 vďaka náhode, keď víchrica vyvrátila mohutný topoľ, ktorý ho zakrýval. Jeden z posledných hladomorov v Európe postihol Rusko a Poľsko, ale aj severné Slovensko. Národný kalendár uvádza, že na Orave a Kysuciach si vtedy pre nedostatok potravín ľudia piekli pagáče zo zmesi otrúb a mletej stromovej kôry. Na jeho stránkach je aj zmienka o prvej mestskej elektrárni v Bratislave. Začala pracovať pred sto rokmi a dve desaťročia vyrábala iba jednosmerný prúd s napätím 220 voltov.
Autor: TASR/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.