nakladanie s odpadmi upravuje.
„Nový zákon o odpadoch sa od starého v oblasti komunálneho odpadu radikálne líši," skonštatoval Jozef Draganovský, vedúci referátu životného prostredia odboru územno-správneho Mestského úradu v Prešove, pričom zdôraznil, že podľa novej zákonnej normy je pôvodcom odpadu občan. „Povinnosti má aj samospráva, mesto je zodpovedné za nakladanie s komunálnym odpadom." Ako dodal, nakladať s odpadom môžu len tie fyzické a právnické osoby, ktoré majú s mestom zmluvu. V Prešove sú takouto spoločnosťou Technické služby mesta Prešov (TSMP), a. s., ktoré majú s mestom mandátnu zmluvu, a s ktorými „jednoznačne počítame".
Riaditeľ TSMP Anton Balčák uviedol, že jeho spoločnosť pri aplikácii nových právnych noriem nebudú meniť osvedčený systém zberu odpadov. Naviac im ubudnú problémy s podpisovaním zmlúv s obyvateľmi v individuálnej bytovej výstavbe. Týchto zmlúv je v súčasnosti vyše štyritisíc. „Teoreticky by mali vymiznúť divoké skládky. Ak občan zaplatí mestu povinný poplatok, nemá dôvod svoj odpad niekde voziť, keďže mu ho vyvezie mesto," uviedol J. Draganovský a dodal, že v uvedenom poplatku sú zahrnuté všetky s tým spojené služby, vrátane dovozu veľkokapacitných kontajnerov na danú lokalitu minimálne dvakrát ročne. „To, čo sa vyzbiera na poplatkoch, môže byť následne použité výhradne na účel odpadového hospodárstva."
Šéf TSMP Anton Balčák uviedol, že z evidencie sa odhlásilo okolo tisícky rodinných domov. „Tvrdili, že odpad neprodukujú. Nový zákon práve s týmto počítal, lebo odpad vzniká pri každej činnosti, takže platiť bude musieť každý."
Podľa jeho slov by motivačná časť zákona mala ovplyvniť vzťah ľudí k životnému prostrediu a „najlepšie sa dá motivovať cez peniaze".
Pokračovať má aj separovaný zber, ktorý je v súčasnosti neúspešný. Z 18- až 19-tisíc ton sa totiž vyseparuje len 140 ton. Podľa slov J. Draganovského mesto so separovaním neprestane. Naopak. Rozšíri komodity na separáciu. „Čaká nás práca presvedčiť občanov, že je to výhodné, nielen po finančnej stránke. Podľa zákona, ak mesto zavedie separáciu, občan sa jej musí zúčastniť."
Samospráva chce o svojom novom prístupe k odpadovému hospodárstvu informovať občanov prostredníctvom kampane Čistá budúcnosť, ktorá bude mať tri etapy. Hlavnou bude výtvarná a literárna súťaž pre deti a mládež, v ktorej sa bude hrať o počítač a ďalšie ceny.
Výhodou nového zákona o odpadoch je podľa Draganovského slov možnosť kontroly pôvodcov odpadu. Ak sa niekto rozhodne neplatiť poplatky, mesto sa s ním už nebude musieť súdiť, ale môže siahnuť na plat prostredníctvom exekučného príkazu.
Aké budú poplatky za odpad? Určené budú samostatným nariadením, kvôli ktorému sa mimoriadne zíde mestské zastupiteľstvo 12. decembra. Ich výška doposiaľ známa nie je, ale podľa slov Antona Balčáka sa bude odvíjať od nákladov Technických služieb mesta v Prešov. Kým v Košiciach je to 850 korún na osobu ročne, v Prešove to podľa slov A. Balčáka „zďaleka toľko nebude".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.