Malý Francúz sa tým navždy zapísal do histórie automobilového športu ako jeden z najväčších pretekárov a ziskom štyroch titulov sa zaradil hneď za Fangia. Zdá sa však, že úspešne riadiť osemsto koňovový monopost a pretekársku stajňu zďaleka nie je to isté.
Po skončení mimoriadne úspešnej kariéry pretekára sa malý Napoleon totiž rozhodol vrátiť a dobiť scénu F1 aj ako majiteľ a šéf vlastného tímu. Celému Francúzsku predstavil myšlienku hrdej národnej equipy, ktorá by reprezentovala vrchol galskej invencie a všetko v nej by nieslo bielo-modro-červenú trikolóru. Projektom pobláznil nielen firmy Peugeot, či Gauloises ale dokonca aj francúzsku vládu! Prvým krokom bolo odkúpenie tím Guya Ligiera, čo sa udialo vo februári 1997. O pol roka nato už stála na predmestí Paríža (S. Quentin) nová fabrika, ktorá v januári 1998 predstavila prvý monopost Prost AP01. Chudobný bod Trulliho z Belgicka síce nebola žiadna sláva, no pri debute sa to tolerovalo. O rok neskôr už tím nazberal bodov deväť a zdalo sa, že je na dobrej ceste. Sezóna 2000 sa však navzdory očakávaniu stala totálnym prepadákom, keď tím nezískal ani jediný bodík. Skončilo sa to rozchodom s Peugeotom (ktorý bol označený za nekonkurenčný), ale aj s tabakovým koncernom Gauloises. Prost sa tak dostal do vážnych ekonomických problémov a na poslednú chvíľu ho zachránilo iba spojenie s rodinou brazílskych milionárov Dinizovcov. Pedro Diniz si totiž práve uvedomil, že dieru do sveta ako pretekár neurobí a rozhodol sa presadiť (za tatkove peniaze) ako majiteľ tímu. Alain mu teda predal 40 percent a poriadne si vydýchol. Vstup Diniza urobil tím serióznym a pritiahol nielen Juhoamerickú médialnu spoločnosť PSN (Pan-American Sports Networks), ale významnú počítačovú firmu ACER. To stačilo na vykrytie nákladov a tím hral ďalej prvú ligu.
Alain Prost si zrazu mohol dovoliť spoľahlivé motory Ferrari i kvalitného Jeana Alesiho a znovu začal zbierať body (štyri body 9. miesto v Pohári konštruktérov). Štyridsaťpercentný Pedro Diniz sa ale stále pokúšal získať vplyv na riadení tímu a Prost si ho musel držať od tela. To samozrejme viedlo k nezhodám, ktoré vyvrcholili nakoniec vzájomným rozchodom. Nad tímom sa tak zatiahli mračná a Francúz, v snahe odfúknuť ich, necestoval ani na posledné preteky sezóny v Suzuke. Nič ale nepomohlo. Jeho jednania s novými potenciálnymi partnermi sa nevydarili a tím sa zreteľne ocitol na pokraji krachu. Neschopnosť vyplatiť dlžoby, ktorých výška sa vyšplhala na 200 miliónov francúzskych frankov (30 mil. Euro), vyústila totiž k minulo-týždňovému vyhláseniu súdu vo Versailles, ktorý na tím uvalil šesťmesačnú nútenú správu (zverenú do rúk sudcu Michela).
Pre lepšiu orientáciu ešte treba povedať, že celková hodnota tímu sa odhaduje na 52 mil. US dolárov a príjmy z TV práv za sezónu 2001 by mali byť asi 17 mil. US dolárov. To však stále situáciu nerieši a Prost sa bude musieť veľmi snažiť, aby našiel niekoho, kto prevezme dlhy na seba a otvorí tímu novú perspektívu. Prezident Max Mosley sa ale nechal počuť, že verí v Alaina a FIA zatiaľ tím Prost GP necháva na predbežnej súpiske sezóny 2002.
Tým, že Prost stratil garancie silného partnera, stal sa pre sponzorov neserióznym a asi ťažko nájde niekoho, kto za jeho podmienok (nestratiť rozhodovacie právo) bude chcieť vstúpiť do rizika. Zreteľne sa nám teda črtá cesta bankrotu a rozpredania tímu, aby sa naplnili záväzky. Zrazu sa tak tím Prost stane ľahkým sústom pre ľudí, ktorý majú množstvo peňazí a túžbu vlastniť stajňu F1. Ja teda neviem, ako vy, za týchto okolností sa nemôžem zbaviť dojmu, že k tejto situácii Prostovi zámerne pomohol Pedro Diniz. Jednou ranou sa tak zbaví nielen Alaina Prosta ale za babku získa aj vlastný tím F1. Ktovie, možno je to však len púha špekulácia. Ja by som ju ale nevylúčil. Diniz to síce verejne poprel, no skúsenosti nám vravia, že takéto prehlásenia sa nemôžeme brať vždy vážne. Opak sa totiž až príliš často stáva pravdou. Bude to aj tento prípad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.