sa totiž malo rozhodnúť o oboch najdôležitejších tituloch, pričom kandidátov bolo nezvyčajne veľa.
Očakávaná dráma sa však nekonal. Hneď v úvodnej piatkovej ereske havaroval Mäkinen (nabehol do diery, ktorá mu odstrihla koleso) a o dve rýchlostné skúšky neskôr skončil podobne aj druhý najvážnejší kandidát na titul, Colin McRae. "Priveľmi som si skrátil zákrutu, nabehli sme na väčší hrboľ a ten nás obrátil na strechu. To je koniec," neskrýval sklamanie Angličan. Do čela sa tak vyhupol, ešte stále úradujúci majster sveta, Marcus Gronholm na Peugeote, ktorý bez akéhokoľvek tlaku začal suverénne diktovať tempo. Na druhom mieste sa tak po prvom dni objavil posledný horúci kandidát na titul, Richard Burns. "Nechcel som veriť vlastným očiam, keď som uvidel Colina. Do konca pretekov je však ďaleko a Colin môže byť ešte stále majstrom sveta," snažil sa zahovoriť stres pretekár tímu Subaru.
V hre však bol stále ešte aj Carlos Sainz, ktorému sa ale úvod vôbec nevydaril. Hneď v druhej rýchlostnej skúšky totiž dostal defekt a stratil dve minúty. Potom nestihol nastúpiť včas na štart ďalšej eresky a vyslúžil si penalizáciu štyridsať sekúnd. Akoby to ale nestačilo začali ho prenasledovať aj problémy s brzdami a v druhej etape (11.RS) sa neudržal na trati a skončil medzi divákmi. Trinásť ľudí bolo zranených (štyria vážnejšie) a usporiadatelia zrušili jedenástu a dvanástu rýchlostnú skúšku. Hovorilo sa dokonca aj o predčasnom ukončení pretekov. Zranenia našťastie neboli tak vážne ako sa pôvodne predpokladalo a tak preteky mohli pokračovať. Sainza však vedenie tímu Ford zo súťaže stiahlo.
Všetkým teda bolo jasné, že za tejto situácie stačí Burnsovi dôjsť do cieľa na aj na štvrtom mieste a titul bude mať vo vrecku. Vôbec to ale nebolo jednoduché. V nedeľu husto pršalo, cesty boli veľmi rozmočené a fúkal silný vietor. "Čaká nás ešte niekoľko hodín tvrdej práce, pretože udržať auto na ceste v takomto počasí nebude ľahké.", - uvedomoval si Burns, ale nakoniec dorazil do cieľa ako tretí a mohol sa radovať zo svojho prvého titulu.
Ešte pokojnejšie sa jazdilo posádkam tímu Peugeot, ktorá po odstúpení oboch posádok Fordu mala obhajobu titulu v značkách už v suchu. "Víťazstvo v Británii ma skutočne teší.", radoval sa aj Gronholm, "Po pretekoch v Austrálii som si bol istý, že môžeme Richarda a Colina poraziť aj tu. Žiadne súboje sa ale neuskutočnili, pretože Colin už štvrtej RS havaroval a vývoj pretekov sme prevzali my. Necítil som žiadny tlak. V posledný deň veľmi pršalo a na trati sa vo vyjazdených koľajach urobili mláky. Mal som však dostatočný náskok z predošlých etáp a tak som nemusel riskovať. Teší ma, že sme obhájili titul v značkách, pretože tento rok pre nás ozaj nebol jednoduchý. V druhej polovici šampionátu sme sa však pozbierali a vrátili do hry o titul.". Záver francúzskemu tímu ozaj vyšiel. Z celkového možného zisku 64 bodov v posledných štyroch súťažiach získal totiž neuveriteľných 62 bodov a zaslúžene zvíťazil.
Pozoruhodné je aj to, že Burns vyhral titul iba s jediným víťazstvom, pričom jeho súperi Colin McRae, Mäkinen a Gronholm zvíťazili až trikrát! A práve Burns je predmetom nového sporu, ktorý v týchto dňoch otvoril šéf tímu Subaru, David Richards. Richard síce na novú sezónu podpísal zmluvu s tímom Peugeot, no s tímom Subaru má stále platnú zmluvu aj na rok 2002 a Richards sa ho pokúša zlomiť. Podarí sa to, keď do tímu prijali Mäkinena? Ten po šesťročnej spolupráci odišiel z Mitsubishi a po odchode Loixa stratili Japonci aj podporu tabakového koncernu Philip Morris. Ten teraz zvažuje možnosť nasledovať Mäkinena k Subaru. Ako to dopadne sa pravdepodobne dozvieme až začiatkom nového roku. Sezóna 2002 štartuje sedemnásteho januára v Monte Carle.
Výsledky 57. Network Q Rally Great Britain: 1. Gronholm/Rautiainen (FIN) Peugeot 206 3:23:44,8 h, 2. Rovanpera/Pietilainen (FIN) Peugeot 206 + 2:27,1, 3. Burns/Reid (GB) Subaru Impreza + 3:15,4, 4. A. McRae/Senior (GB) Hyundai Accent + 6:48,8, 5. Schwarz/Hiemer (D) Skoda Octavia + 7:31,3, 6. Ericsson/Parmander (SWE) Hyundai Accent + 8:11,0. Skupina N: 1. (11.) Higgins/Thorley (GB) Subaru 3:44:56,7, 2. (12.) Ferreyros/Marin (PE/MEX) + 2,8, 3. (14.) Ginley/Bargery (GB) + 5:36,8, 4. (16.) Blomqvist/Goni (SWE) + 5:44,5, 5. (19.) Bijvelds/Bijvelds (NL) + 13:00,5, 6. (21.) Clark/Pashley (GB) všetci Mitsubishi + 13:57,4. Konečné výsledky MS 2001: 1. Burns 44 bodov, 2. C. McRae 42, 3. Mäkinen 41, 4. Gronholm a Rovanpera po 36, 6. Sainz 33, 7. Auriol 23, 8. Panizzi 22, 9. Delecour 15, 10. Solberg 11, 11. Puras 10, 12. Schwarz 9, 13. Loix 9, 14. Radstrom a Loeb po 6, 16. Gardemeister 5, 17. A. McRae 4, 18. Arai a Martin po 3, 20. Travaglia 2, 21. Hagstrom, Eriksson, Bugalski a Pozzo po 1. Značky: 1. Peugeot 106 bodov, 2. Ford 86, 3. Mitsubishi 69, 4. Subaru 66, 5. Škoda 17, 6. Hyundai 17. Skupina N: 1. Pozzo 71 bodov, 2. Trelles 36, 3. Stohl 23, 4. Ligato 22, 5. Blomqvist 17.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.