sietí aj tohoto roku umiestnia nielen kapre, ale tiež pstruhy a teplomylných afrických sumcov pochádzajúcich z delty Níla. "Len pstruhov máme v chovnom kanáli zhruba 60 metrákov," konštatoval riaditeľ miestnej spoločnosti Salmo-Therm Ján Dulovič.
Ako ale uviedol ďalej, problémom zrejme budú ceny, resp. konkurencieschopnosť importérom rýb zo zahraničia. Kalkulované ceny pre vianočný trh u kaprov a sumcov budú 88 a u pstruhov 110 korún za kilogram rybacieho mäsa. "Na rozdiel od okolitých krajín, chov rýb u nás nie je vôbec dotovaný. Vláda sa voči nám správa likvidačne. Ak ale ryby dochová Nemec a na trhu dostane za kilogram tri marky, štát mu priplatí ďalšie tri, pretože u nich je pre chovateľov rýb schválená 100-percentná štátna dotácia," uviedol ďalej. Napriek tomuto hendikepu, vrbovskí rybári expedujú dokonca aj do zahraničia a práve do nemecky hovoriacich krajín.
Zaujímali sme sa tiež, ako sa pri stúpajúcich cenách rybacieho mäsa dokážu vysporiadať s pytliakmi. "Chlapi strážia rybníky aj so psami. Ak by ich nemali, zlodeji by ukradli nielen ryby, ale aj ich," tvrdí J. Dulovič a dodáva, že porybní dostali na pomoc tiež nový trestný zákon. Podľa jeho dikcie, za trestný čin pytliactva môžu byť zlodeji potrestaní dokonca aj odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov.
Aj vďaka nemu sú dnes už len minulosťou prípady, kedy sa na vrbovských rybníkoch pytlačilo s pomocou elektrického prúdu, alebo výbušnín. "Pamätám si, keď pytliaci nahádzali do jazera delobuchy. Vtedy sme prišli si o 1500 lipňov. Teraz už chodia zriedkavejšie a len s udicami. Aj to sa im však už vďaka strážcom príliš neoplatí," dodal.
Najsilnejšiu ostrahu však majú vo Vrbove v blízkosti kanála sýteného vodou z miestneho termálneho prameňa. Teplá voda je totiž potrebná na vytvorenie optimálnej klímy pre afrických sumcov, ktoré sú mimoriadne citlivé na zimu a mráz. "Tu stačí ponoriť podberák do vody a nakladať. Vedia to zlodeji a vedia to aj naši spoluobčania z neďalekej osady. Spomínam si na prípad, kedy sa tu podarilo chytiť zlodeja, ktorý mal pri sebe zoznam odberateľov, kvôli ktorým prišiel ryby kradnúť," povedal nám Pavol Hurčala (na snímke), ktorý sa stará o vrbovské ryby. Podľa neho, kedysi ich strážilo sedem rotweilerov. Dnes majú porybní k dispozícii menej "ostré" psy, pretože tie prvé boli nebezpečné dokonca aj pre seba samých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.