hasili trikrát, v roku 2000 sme zasahovali tridsaťsedemkrát," informoval novinárov Ing. Vladimír Buc, vedúci odboru požiarnej ochrany Okresného úradu. V tomto roku došlo v okrese Spišská Nová Ves celkovo k 125 požiarom. Horelo teda o šesťdesiatštyrikrát menej ako v predchádzajúcom roku. Priame škody konkretizoval Ing. Vladimír Buc, vedúci odboru požiarnej ochrany Okresného úradu na 6 463 000 korún. Nikto nezhorel a zranila sa len jedna osoba. Pozitívny vývoj nepripisuje V. Buc na vrub len preventívno-výchovných opatrení, ktoré vykonával zbor požiarnej ochrany a obce. "Myslím, že občania po minuloročnom veľkom požiari v Slovenskom raji ostali v šoku a strese, a uvedomili si, že manipulácii s ohňom treba venovať maximálnu pozornosť," pochválil obyvateľov a v podstate i turistov V. Buc. Okrem disciplinovanosti ľudí i záchranárov, znížiť počet požiarov v tomto roku pomohlo i počasie.
Najviac zásahov evidujú požiarnici, po novom už hasiči, v Spišskej Novej Vsi a tento fakt pripisujú na vrub koncentrácii veľkého počtu obyvateľov. V Krompachoch horelo dvadsaťkrát a "víťaznú" trojicu uzatvárajú Smižany šestnástkou.
Najväčšie požiare úmyselne spôsobili ľudia. Hneď na začiatku roku 2001 zhorela stodola, v ktorej pri zásahu hasiči objavili kompletne vybavenú stolársku dielňu v Rudňanoch, ktorú niekto úmyselne zapálil. Spôsobená škoda 1 400 000 Sk. O dvestopäťdesiat tisíc korún viac prišiel i majiteľ chaty na Plejsoch, kde hasiči zasahovali v marci. Mesiac lásky priniesol znova požiar v Slovenskom raji. V Kocúrovej, patriacej do katastra obce Smižany, zhorelo pätnásť hektárov lesa. "Škoda nebola veľmi vysoká. Išlo o osemdesiatjeden tisíc korún. Bol to však najväčší požiar v prírode, v lese. Škoda i zničená plocha mohla byť väčšia, no mali sme k dispozícii vrtuľník, a tak sme mohli oheň hasiť na zemi i zo vzduchu. Keby sme vrtuľník mali k dispozícii minulý rok, hrozivý následok nemusel byť až taký veľký," konštatuje V. Buc.
Zbor požiarnej ochrany popri likvidácii požiarov zabezpečuje ochranu zdravia a životov občanov aj v iných oblastiach ako sú požiare. Počet tzv. technických zásahov posledné dva roky podľa slov V. Buca prevyšuje počet výjazdov k likvidovaniu požiarov. V obci Odorín prišla staršej obyvateľke podozrivá obálka a bála sa, že je v nej antrax. Zachraňovali i samovraha, ktorý chcel skončiť svoj život skokom z tretieho poschodia a staršieho muža, ktorý dostal infarkt potom, čo sa zamkol v záchode.
V. Buc ďalej upozornil na fakt, že činnosť dobrovoľných jednotiek obcí stále klesá. V mnohých prípadoch nedokážu zabezpečiť rýchly výjazd. Tohto roku zasahovali len šestnásťkrát, čo označil Ing. Buc za veľký nepomer.
Na záver sa vrátil k smutnému výročiu. Dvadsiateho štvrtého októbra uplynul rok od veľkého požiaru v Hrabušiciach. Napriek veľkým škodám, ktoré spôsobil, mnoho vecí nabralo podľa V. Buca správny smer. "Vláda schválila nákup šiestich cisternových automobilových striekačiek upravených pre činnosť v neschodných lesných terénoch. Jedno z nich dostane náš okres ešte do konca novembra 2001."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.