budú od januára 2002 spolu s poslancami rozhodovať o živote ľudí v regióne. Slovensko je totiž s Albánskom jedinou krajinou, v ktorej regionálna samospráva doteraz neexistovala.
"Vznikajúca regionálna samospráva bude rozhodovať o stredných školách, doprave, cestovných poriadkoch, sociálnych zariadeniach, zdravotníctve, či komunikáciach medzi mestami a obcami v regiónoch. Všetky tieto kompetencie sa veľmi dotýkajú života bežných ľudí, preto by rozhodne mali ísť v sobotu k voľbám a voliť osobností, o ktorých si myslia, že by vedeli regiónu pomôcť," povedal včera v Košiciach predseda Združenia miesta a obcí Slovenska.
Michal Sýkora súhlasí s názorom, že kandidáti na predsedov VÚC, ktorí v predvolebnej kampani sľubujú oživenie zbrojárskej výroby, výstavbu diaľníc, nepoznajú celkom možností, ktoré predseda samosprávneho kraja bude mať. "Najdôležitejšou kompetenciou, ktoré prejdú na samosprávne kraje, bude regionálny rozvoj, čiže zvolení predsedovia by mali prioritne dbať o rozvoj regiónov. Pre Európsku úniu je volená regionálna samospráva dôveryhodným partnerom, čiže tam sa môžeme nádejať, že v prípade kvalitných projektov, odtiaľ budú prichádzať finančné prostriedky. Samosprávne celky totiž s peniazmi od štátu, ktorých objem doteraz nepoznáme, ledva zafinancujú kompetencie, ktoré im budú zverené. Treba si uvedomiť, že zvolený predseda VUC bude musieť do januára predovšetkým zriadiť firmu, t.j. funkčný úrad, ktorý okamžite začne slúžiť občanom."
Podľa šéfa ZMOSu Michala Sýkoru je decentralizácia štátnej správy významnou udalosťou v dejinách Slovenska. Aby však bol naštartovaný proces úspešný a efektívny, musia samosprávne kraje, mestá a obce spolu s kompetenciami a zodpovednosťou dostať aj adekvátne financie, čo sa doteraz nestalo. "V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2002 sa s tým politici nevysporiadali. Uvidíme, ako to napravia."
Vláde vyčíta ZMOS aj to, že zanedbala informovanosť o význame vzniku regionálnej samosprávy, že zákonom zakázala prezentáciu kandidátov v elektronických médiach, čoho dôsledkom je nezáujem ľudí o sobotňajšie voľby. "Ľudia v regionoch by mali ísť k urnám vo vlastnom záujme. Predstavitelia samosprávnych krajov budú zvolení aj bez nich, no neúčasťou na voľbách to nebudú môcť ovplyvniť. Pritom je dôležité, aby v čele regiónu stála osobnosť, schopný človek."
Michal Sýkora si uvedomuje, že pod nezáujem o voľby do VÚC sa možno podpíše aj skutočnosť, že po januári 2002, keď samosprávne kraje začnú fungovať, bude úradníkov na Slovensku ešte viac. "To majú ľudia pravdu. S tým sa musí vysporiadať vláda a parlament. Uznsenie Združenia miest a obcí je jednoznačné, všetci jeho členovia zdvihli ruky za to, že by okresné úrady mali zaniknúť. To je proste fakt. V Čechách končia na budúci rok a na Slovensku nemôžeme byť výnimkou. Pretože ak hovoríme, že moc prechádza smerom k občanovi, tak musia tí, ktorí o moc prídu, prísť aj o miesta. Je najvyšší čas, aby politici k tomu prijali zásadné rozhodnutie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.