postaviť plniacu stanicu na plyn. Dovtedy prestaví dva autobusy na pohon stlačeným zemným plynom. Počas medzinárodnej konferencie venovanej problematike plynofikácie autobusov to pre agentúru SITA uviedol riaditeľ DPMK Igor Reiprich.
Košice sa tak zaradia k ďalším štyrom mestám na Slovensku, kde už autobusy na plyn jazdia. Ide o Bratislavu, Michalovce, Zvolen a Nitru. Plniace stanice by podľa Reipricha mali čoskoro pribudnúť aj v Žiline a Prešove.
Náklady na prestavbu jedného autobusu vrátane jeho generálnej opravy dosahujú približne 3,5 mil. Sk, pričom nákup nového vozidla vyjde podľa Raipricha na 6 až 7 mil. Sk. Prevádzkové náklady sa používaním plynu znižujú o jednu tretinu. Ako riaditeľ dodal, Slovensko má veľké rezervy vo využívaní plynu ako pohonnej hmoty pre autobusy, keď ako príklad uviedol Viedeň, ktorá prevádzkuje 250 autobusov na plynový pohon.
Druhá časť medzinárodnej konferencie je venovaná problematike integrovanej dopravy v mestách. Kým v Prahe využívajú prepojenie MHD, železníc a prímestskej dopravy už deväť rokov, na Slovensku sa tento projekt implementuje v Bratislave a Košiciach rok a pol. DPMK v súčasnosti predáva okolo 150 lístkov pre integrovanú dopravu mesačne. Optimálne by bolo podľa Reipricha 2- až 3-tisíc lístkov mesačne.
Konferencia v Košiciach sa koná pri príležitosti osláv 110. výročia pôsobenia MHD v Košiciach. Konská železnica zo stanice na Námestie Maratónu mieru a neskôr do Čermeľa začala premávať 14. novembra roku 1891.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.