Dzurinda hovoril o transformácii verejnej správy a o presune kompetencií pre samosprávy. Opozícia dôrazne protestovala, že STV zaradila z tohto obligatórneho bodu programu zasadania priamy televízny prenos. Považuje to za porušenie moratória pred sobotňajším termínom volieb do orgánov samosprávnych krajov.
V čase prerušenia zasadania rokovalo poslanecké grémium predsedu NR SR, ktoré nedospelo pri proteste opozície k žiadnemu relevantnému záveru, pretože zákonodarci nemali dostatok informácií o celej kauze. Na zasadaní mediálneho výboru riaditeľ Slovenskej televízie Milan Materák odmietol tvrdenia, že dostal príkaz na odvysielanie priameho prenosu. Poslanci - koaliční, ako aj opoziční, vyjadrili rozhorčenie a protest proti tomuto postupu STV a označili ho za škandalózny.
Zákonodarný zbor schválil včera dve významné právne normy - zákon o Súdnej rade SR a v zrýchlenom legislatívnom procese právnu normu o výsluhových dôchodkoch a príspevkoch zo sociálneho zabezpečenia vojakov v roku 2001.
Zákonodarcovia včera schválili aj vládnu novelu zákona o peňažných náležitostiach vojakov. Spresňuje niektoré podmienky na ich poskytovanie, napríklad za výkony letcov v útvaroch okamžitej reakcie. Upravené sú aj náhrady profesionálnym vojakom pri služobných cestách, vzniku pracovného pomeru a náklady na sťahovanie do nového pôsobiska profesionálneho vojaka. Parlament akceptoval takisto novelu zákona o štátnej službe, ktorú pripravila skupina poslancov. Rieši sa v nej mzda pre policajtov, ktorí nemajú pravidelne rozložený pracovný čas.
Národná rada SR včera neschválila návrh zákona Jozefa Kalmana (HZDS), ktorým chcel riešiť postavenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) ako štátnej profesionálnej, reprezentatívnej národnej kultúrnej ustanovizne. Podľa časti poslancov to spôsobil aj lobing zástupcov ďalších folklórnych súborov a obava, že by SĽUK získal výsadné postavenie na ich úkor.
Poslanci prijali zmenu dôležitého zákona z oblasti pracovného práva - zákona o zamestnanosti. Akceptovali aj návrh Mariana Mesiarika, aby nezamestnaní študenti externého štúdia boli zaradení do evidencie úradov práce. Novelou sa výrazne rozširuje okruh zamestnávateľov, ktorí môžu vytvárať verejnoprospešné pracovné miesta, okrem iných aj o subjekty v odvetví poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, čistenia odpadových vôd a likvidácie odpadov. Parlament schválil jeho iniciatívu zaviesť ako štandardný nástroj aktívnej politiky trhu práce absolventskú prax. Prax pre absolventov do dvoch rokov od ukončenia školy by mala trvať najviac 8 mesiacov (pri štvorhodinovom pracovnom čase), počas ktorých budú naďalej vedení v evidencii úradov práce a poberať podporu v nezamestnanosti, prípadne sociálne dávky.
Záver rokovania patril rozsiahlej diskusii o príčinách krachu Devín banky. Ministerka Schmögnerová odmietla zodpovednosť súčasnej vlády za bankrot. Ako uviedla, mandátnou zmluvou banke umožnil kabinet realizovať deblokácie nad oficiálne dohodnutý rámec a navŕšiť základné imanie. Vláda nemohla vedieť, že vstup investora do Devín banky bola len bublina. Hľadala sa cesta, aby to bolo najlacnejšie pre daňovníkov. Ak to nevyšlo, nepodarilo sa zachrániť jednu súkromnú banku, dodala ministerka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.