stály kolobeh vody. Vo veľkom množstve vody v prírode sú škodliviny a znečisťujúce čiastočky pochádzajúce z odumretých častí rastlín a výkalov rýb odstraňované a odbúravané prirodzenou cestou..
Akvárium je odvodený systém od prírodného vodného kolobehu. Pre vytvorenie a udržanie optimálnych životných podmienok musí filtrácia a výmena vody poskytovať to isté, ako prirodzený kolobeh vody. To sa dá dosiahnuť iba: bioaktívnou filtráciou, čiastočnou výmenou vody, použitím ošetrovacích prostriedkov, mechanickým čistením dna. Bez pravidelnej filtrácie vody nemôže žiadne akvárium dlho fungovať.
Filter zbavuje vodu od kalov a udržiava vodu čistú. Omnoho dôležitejšia je však jeho ďalšia funkcia. Filter premieňa škodlivé rybie výkali na biologicky nezávadné zlúčeniny. Odumreté častí rastlín, zbytky krmiva a výkaly rýb sú viditeľnými známkami znečistenia vody. Pri rozkladaní týchto organických odpadov sa do vody dostávajú škodliviny, ktoré však viditeľné nie sú. Filter zaisťuje svojim neustálym prepieraním vody mechanické odstránenie znečisťujúcich čiastočiek z akvária. Labyrintné póry penového náboja poskytujú dostatok miesta užitočným baktériám, ktoré biologicky odbúravajú dusíkaté škodliviny prenikajúce do vody. Teda: mechanicky sa odstránia viditeľné čiastočky, biologicky potom neviditeľné škodliviny. Baktérie sa vo filtre nakultivujú časom samé, ale omnoho účinnejšie je ich tam dodať skôr, napríklad prípravkom Biofilter. Filtračný náboj je potrebné časom zbaviť nahromadených nečistôt. To sa vykoná prepraním vo vlažnej vode. Zásadne nepoužívame žiadne chemické čistiace prostriedky.
Filtre ako také môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné sa umiestňujú priamo do akvária a tie môžeme rozdeliť na poháňané mechanicky (vrtuľkou motorčeka), či aerodynamicky (vzduchom). Vonkajšie filtre sú umiestnené mimo akvária (spravidla pod alebo na ním.
Nabudúce si o nich niečo povieme.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.