omnoho väčšie množstvo svetla, než filmy citlivé. Tieto preto umožňujú fotografovať v podmienkach, kde je málo svetla. V jasnom svetle však umožnia zmraziť pohyb rýchlo sa pohybujúcich objektov. K vytvoreniu obrazu potrebujú iba veľmi malé množstvo svetla a preto im stačí len veľmi krátky čas otvorenie závierky fotoaparátu. Citlivé filmy však majú aj jednu dôležitú nevýhodu, ktorou je veľká zrnitosť. Väčším kryštálikom strieborných solí vo filmovej emulzii stačí k vytvoreniu správneho latentného obrazu menšie množstvo svetla než kryštálikom jemnejším. Hlavne v oblasti negatívnych filmu však došlo v poslednom čase k rýchlemu vývoju vpred. Objavili sa nové technológie, ktoré umožňujú nanášať väčšie množstvo vrstiev a riadiť rast kryštálov strieborných solí v požadovaných tvaroch. Vďaka tomu sa aj u citlivejších filmov výrazne zjemnila veľkosť zŕn, takže sa pre zväčšeniny do 30 x 40 cm pri použití štyristoviek nemusíme báť.
Málo citlivé filmy vďaka jemnozrnej štruktúre (jemným kryštálikom vo filmovej emulzii) dokážu zaznamenávať jemné detaily. Nevýhodou sú dlhé expozičné časy, ktoré často znemožňujú fotografovanie z ruky a vyžadujú použitie statívu. Niekedy však môže byť dlhší expozičný čas kreatívnym zámerom (napr. snímky tečúcej vody s bielym závojom...)
Ako sa vyjadruje citlivosť filmu
Na škatuľkách nájdete označenie podľa niekoľkých noriem. ASA je skratka American standards Association, DIN je od Deutsche Industrie Norm. V súčasnosti však prevláda označenie ISO - International Standards Organization. Film strednej citlivosti ISO 100 je to isté ako DIN 21 alebo ASA 100. Film s citlivosťou ISO 200 vytvorí rovnaký obraz ako ISO 100 po osvetlení polovičným množstvom svetla. Je to po dvojnásobkoch. To znamená, že filmu ISO 400 už stačí v porovnaní s filmom ISO 100 na vytvorenie rovnakého obrazu iba štvrtinové množstvo svetla. Film s citlivosťou ISO 50 vyžaduje naopak v porovnaní s ISO 100 dvojnásobne väčšie množstvo svetla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.