ktorú sú kladené určité nároky podľa funkcie miestnosti, ale aj estetické požiadavky. Konštrukčne podlahy pozostávajú z vrchnej nášľapnej vrstvy, pod ktorou môžu byť rôzne podkladové a izolačné vrstvy zabezpečujúce tepelnú, zvukovú a vodotesniacu izoláciu, až po dolnú vyrovnávaciu vrstvu. Podľa typu miestnosti a prevázky v nej sú rôzne aj nároky, takže vrstiev bude niekoľko, alebo je nášľapná vrstva uložená priamo na vyrovnávacej. Minulú časť sme venovali skupine podlahových krytín. Popri charakteristike jednotlivých druhov sme zamerali pozornosť aj na postup pri lepení krytín, ktoré sú vyrábané v pásoch. Keďže priestor novinovej strany nám viac neumožnil, v tejto téme budeme pokračovať aj dnes.
Ešte pred lepením si musíme premyslieť, ako budeme krytinu v danej miestnosti ukladať. Týka sa to druhov vyrábaných v pásoch, ktoré majú rôznu šírku, najčastejšie 150 alebo 200 cm a sú balené v dĺžkach od 10 až do 30 metrov. Miestnosť odmeriame, pričom nezabudneme ani na rôzne výklenky či kúty, pôdorys miestnosti si môžeme v zmenšenej mierke nakresliť na papier. Na zmenšenom nákrese si môžeme pomocou pásov papiera v rovnakom zmenšení odskúšať najúspornejší spôsob uloženia, čím predídeme bezradnosti pri nakupovaní a zbytočným stratám pri samotnej práci. Od pôdorysu záleží, či bude vhodnejšie pásy aplikovať na šírku alebo na dĺžku. Narezané pásy uložíme nasucho na zem. V miestach s výklenkom odrežeme kus dlhý až po koniec výklenku a nakreslíme výrez. Koniec pásu uložíme k vyčnievajúcemu rohu výklenku, odmeriame jeho hĺbku a nanesieme na pás krytiny. Kolmicou vytýčime rez rovnobežný so stenou výklenku (obr. 1).
Ak je výklenok širší než pás krytiny, ktorý zostal po odrezaní, položíme vedľa neho nový kus, na ktorom meranie opakujeme v opačnom smere. V prípade výčnelku steny (teleso komína a pod.) bude postup opačný.
Podobne postupujeme, ak je pri stene v podlahe osadená rúra (plynové potrubie, ústrebné kúrenie, podpera radiátora...). Koniec pásu prisunieme k rúre, nanesieme v opačnom smere vzdialenosť od steny a v tom bode vyrežeme otvor o málo väčší, než je priemer rúry. Spojnicu otvoru s rúrou spojíme rovným rezom (obr. 2).
Pri rozmeriavaní pásov sa, samozrejme, snažíme o čo najmenšie straty. Ale nie za každú cenu. Nepôsobí to dobre, ak nám kotúč končí uprostred miestnosti a nadväzujeme naň ďalším pásom. Niekedy sa však ani nadviazaniu nevyhneme, snažme sa však, aby bolo na nenápadnom mieste, kde bude najmenej na očiach. Pásy najpresnejšie nadviažeme tak, že ich prekryjeme asi na 5 cm. Pri lepení, keď už krytinu uložíme definitívne, prerežeme obidve vrstvy jedným rezom. Zvyšné kusy odstránime a pásy nám budú zaručene pasovať presne. Krytinu na odvetrané lepidlo ukladáme tak, aby pod ňou nezostali vzduchové bubliny. Krytiny vyrábané v pásoch majú zväčša nepravidelné drobné vzorovanie s imitáciou dreva alebo kamennej dlažby, pričom sa nedá dosiahnuť náväznosť vzoru pri nadkladaní pásov.
Pásové krytiny po nameraní režeme priamo na zemi špeciálnym nožom s hákovitou čepeľou. Ostrie je z vnútornej strany háku, takže sa pri rezaní nedostane do kontaktu s betónovou podlahou.
Iné zásady platia pri krytinách, ktoré sú v predaji vo forme štvorcových dlaždíc. Napríklad podlahoviny s obchodným názvom Lino Fatra majú skupinu výrobkov Antistatik, Prim, Komfort a Strip. Sú v celej hrúbke (1,5 - 2 mm) rovnakého zloženia, takže nášľapná vrstva je zhodná s hrúbkou podlahovej krytiny. Vyrábajú sa vo forme dlaždíc s rozmerom 605x605 mm a sú vhodné aj do objektov s ťažkým namáhaním.
Ďalším druhom podlahovín sú samolepiace štvorce. Pod rôznymi obchodnými značkami, napr. Dekostyl, Fastile, Solarbrite a pod. ich dostať v širokej škále vzorov a farieb. Vďaka samolepiacej vrstve chránenej krycím papierom je práca s nimi veľmi jednoduchá aj pre menej skúsených domácich majstrov. Sú pomerne tenké - 1,2 resp. 1,3 mm, s rozmerom 30,4x30,4 cm. Lepiť ich možno na betónový podklad, dokonale suchý a odmastený, ale môžeme ich aplikovať aj na drevenú dlážku alebo staršiu krytinu.
Lepiť ich začíname od stredu miestnosti. Ten si najprv odmeriame a vytýčime dve kolmice k protiľahlým stenám. Niektoré vzory vyžadujú určité poradie pri inštalácii. štvorce ukladáme v smere šípky, ktorá je na krycom papieri, nalepujeme ich od prvého dielca v priesečníku kolmíc na spôsob pyramídy (obr. 3). Jednotlivé kusy prikladáme k nalepeným tak, aby tesne hrany priliehali jedna k druhej.
Okrajové dielce so vzorom skrátime nasledovne: Na dielec nalepený najbližšie k okraju priložíme dielec "A" s krycím papierom. Ďalší dielec "B" priložíme k stene a pzdĺž jeho hrany urobíme na dielec "A" čiaru ceruzou (obr. 4). Po odstrihnutí dielca "A" podľa tejto čiary odstránime krycí papier a dielec nalepíme.
Podlahové krytiny sú praktické, hodia sa takmer do každého priestoru, nepoužívame ich však vo vlhkom prostredí a na vykurované podlahy, kde teplota presahuje 35°C.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.