(TAŠ) v Poprade. Tieto škola pravidelne organizuje už piaty rok. "Stretnutia sa konajú dva krát ročne. Sú určené najmä tým pedagógom, ktorí majú chuť pracovať trocha ináč, ako doteraz. Zároveň dávame možnosť nazrieť do tried aj rodičom našich žiakov," povedala nám Mgr. Sylvia Oleníková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Komenského, poverená riadením TAŠ. Záujem o ukážky alternatívneho vyučovacia bol takmer rovnomerne rozdelený medzi Materskú školu, triedy TAŠ na prvom i druhom stupni. Učitelia si mohli vybrať z ukážok takmer všetkých predmetov.
Po zhliadnutí vyučovacieho bloku v siedmej triede, by jeho názov, Čo vy na to pán Newton? laik očakával klasickú hodinu fyziky. V úvode žiaci sedeli spoločne s učiteľom v kruhu-komunite a pracovali na aktivitách, ktoré ich mali vtiahnuť do diania vyučovacieho bloku. Po debate v komunite nasledoval dvojhodinový vyučovací blok. Išlo v ňom o nenásilné prelínanie sa troch príbuzných predmetov. Fyziky, zemepisu a matematiky. Učiteľ sa snažil cielenými otázkami a s použitím pomôcok prinútiť žiakov ku komplexnému uvažovaniu, k uvažovaniu v súvislostiach javov okolo nich. S. Oleníková hovorí, že týmto získajú deti schopnosť rozmýšľať v intenciách aj v bežnom živote. "Sme radi, že zvolený systém vyučovania ocenili po dlhoročných meraniach úrovne vzdelanosti a sociálnej klímy detí v TAŠ aj odborníci z oblasti školstva a psychológie," vysvetľuje učiteľka.
Napriek tomu, že deti hýrili aktivitou, 90 minútová hodina znamenala pre niektoré z nich náhle zmeny koncentrácie. Tie sa vyučujúci snažil zahnať pomocou takzvaného "energizéra". Cielenej hry na povzbudenie myslenia a koncentrácie.
Dôležitou časťou bol aj záver bloku. V ňom prišli na rad aplikačné úlohy. Žiaci rozdelení do skupín prilepovali lístky so svojím menom na otázky napísané na výkrese, ktorých stvárnenie považovali pre seba za najbližšie. Každá z nich predstavovala inú formu spracovania nadobudnutých poznatkov.
Reakcie prítomných učiteľov z "klasických" škôl na podobné semináre sú prevažne pozitívneho charakteru. Najviac oceňujú práve aplikačné úlohy. Drvivá väčšina z nich si ale pochvaľuje skôr prostredie, v ktorom vyučovací proces prebieha. S. Oleníková tvrdí, že po ukážke vyučovania sa väčšina prítomných pedagógov pýta, ako dlho trvá príprava na hodinu a či je táto snaha vôbec docenená.
Neodškriepiteľným faktom zostáva, že popradská TAŠ bola nedávno Slovenským pedagogickým ústavom vyhodnotená, ako najlepšia škola medzi alternatívnymi školami v sledovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.