Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Tréner 1. FC rozmýšľal o výpovedi, ale nakoniec si uvedomil, že problém nie je v realizačnom tíme, ale niekde inde

Košice "Mužstvo 1. FC musí byť jednoznačne posilnené. Nechceme, aby sa tím trápil tak, ako v uplynulej sezóne. Za tri roky chceme vytvoriť vzorovú

spoločnosť. V prvom roku chceme najmä skonsolidovať mužstvo, aby malo za sebou dobrý ročník a zachránilo sa skôr, ako v uplynulej sezóne," zavtipkoval si s úsmevom G. Borriero a pokračoval: "V ďalšej sezóne chceme zanechať citeľnejšiu stopu na svojom diele. Toto mužstvo musí bojovať o prvé tri miesta. Priečky pod tretím stupienkom už nie sú pre Košice!" Spomínate si? Okrem iných, tieto slová povedal majiteľ a prezident 1. FC Košice Gianni Borriero na konci júla. Po piatich mesiacoch je, žiaľ, jeho vtipkovanie realitou. Až nečakane veľkú pozornosť a dôveru si u Talianov vtedy vyslúžil tréner Erik Bogdanovský. "Veľmi mu veríme. Má našu maximálnu úctu. Sme presvedčení o jeho profesionalite a serióznosti. Sme si istí, že budeme spolu dobre pracovať," nešetril slovami chvály G. Borriero. Aký je teraz vzájomný vzťah vedia ľudia na celom Slovensku. O prizvaní talianskeho asistenta a ďalších perspektív teraz pomlčíme. Skutočnosť je taká, že 1. FC je na predposlednej priečke a s kormidelníkom 1. FC sme pri hodnotení jesennej časti hľadali príčiny neradostného stavu.

Po poslednom zápase s Prešovom ste hovorili o symbolike víťazstvo na začiatku a na konci. Určite si však viete predstaviť i lepšiu symboliku úspešnejších výsledkov.

"Samozrejme. Tento interval je však veľmi výrazný a viac dokresľuje situáciu. Osobne som veľmi sklamaný z toho, že máme len 13 bodov a že sme v tabuľke na predposlednom mieste. Na druhej strane, keď si v mysli prejdem celú jeseň, o ktorej bez obáv môžem povedať, že bola hektickou, tak tých 13 bodov nie je až takých zlých. V priebehu jesene nastúpilo v našom tíme 33 hráčov, z toho 17 debutovalo. To je taká fluktuácia hráčov, že určite by postihla i väčšie kluby, ako je 1. FC. Medzi prstami nám ušiel Jurko, s Labunom som určite rátal pre základný káder. Majiteľ ho však vozil po Taliansku a ponúkal. O suspendáciách som hovoril. Určite nám nepomohlo ani vystupovanie majiteľa klubu, ktorý vyhlásil nepísanú vojnu SFZ, napadnutím prezidenta SFZ. Rovnako neoficiálnu vojnu vypovedal rozhodcom a ani táto situácia nám nepridala na diplomacii a po zápase 4. kola v Žiline sme to tréneri a hráči z rozhodovania arbitrov aj pocítili. Máme toľko bodov, čo Prešov a o štyri viac, než Dubnica, pričom v týchto kluboch nemali ani zďaleka také problémy, ako my. Aj zásluhou týchto celkov sme tam, kde sme. Vonkoncom to nie je zlá východisková situácia pred jarou. Pevne verím, že vnútorné vzťahy sa stabilizujú, určia sa priority a začne sa poctivo pracovať počas zimnej prestávky."

Poďme k objektívnym príčinám tohto stavu. Skúste ich zhrnúť.

"Začnem všeobecne známymi vecami. Pred začiatkom sezóny odišli Kobr, Sovič, Tomáš Šimko a Nemec. Zranení vtedy boli Štrba, ten doteraz neodohral ani jeden zápas, Školník a Zabavník. V priebehu sezóny postupne odišli Turrini, Labun, Jurko a suspendovaní boli Jambor, Zvara, Kráľ a neskôr i Hanc. S kolegom Stanom Semanom sme mali svoju predstavu, ale za predpokladu, že prídu nejaké posily. Hoci naše vytypované nakoniec neprišli, povedali sme si nevadí, no aspoň nech nik neodíde z kádra. Budeme pracovať aj s mužstvom, ktoré sa v minulej sezóne na poslednú chvíľu zachraňovalo. Verili sme chlapcom, že je v ich silách podávať oveľa lepšie výkony. Nakoniec začiatok súťaže to jasne potvrdil. Hra i výkony mužstva sa páčili, na štadión začali chodiť diváci. Potom sa to však začalo rúcať."

Môžete povedať, ktorých hráčov ste mali vyhliadnutých a nepodarilo sa zrealizovať ich príchod?

"Ja som vedeniu klubu odovzdal zoznam hráčov, o ktorých by som mal záujem. Pochopiteľne, bolo mi jasné, že neprídu všetci, no na druhej strane som rátal, že prídu aspoň traja-štyria. Keď si teraz spomeniem na tie mená, tak mám veľmi zmiešané pocity, ba je mi na smiech z toho, aké mená sme tu chceli a aká realita v klube nastal, keď musel odísť Tomáš Šimko len kvôli tomu, že zaňho nebola vyplatená splátka do Ličartoviec. Z tohto dôvodu to teraz vyznieva smiešne, že som dal svoje typy novému vedeniu. Do úvahy prichádzali brankári Trabalík, Jakubech, obrancovia Zajcev, Kunzo, do stredu poľa Fabuľa, Balla, a do útoku Breška, Klago, Reiter. Nesmieme zabudnúť na Tomovčíka. Toho jediného sa podarilo zrealizovať z tohto zoznamu."

Do mužstva však predsa len prišli nejaké posily.

"Prišiel neznámy Gegič, ktorý sa postupom času ukázal, že by mohol byť oporou. Vonkajší prejav pre diváka je veľmi dobrý, vidí na ňom enormnú snahu hrať, ale pod naším drobnohľadom by sa našlo dosť taktických chýb v jeho výkone. Sme však radi, že ho máme. Prišiel Opršal z II. ligy, Sukovský z II. ligy, Kubesa z III. ligy, Turrini, ktorý, až na zápas v Novákoch tu nechytal a v závere sezóny prišiel Zebič, ktorý sa ani nedostal do základnej zostavy. Nesmieme zabudnúť na Tomovčíka. Otvorene však treba povedať, že hneď vo svojom druhom zápase sa zranil a bol pre nás nepoužiteľný až do záverečných štyroch kôl, keď začal opäť hrať. Vtedy však už bol zranený pre zmenu Vyskoč a v kádri nebol Kubesa... Tri štvrtiny majstrovský zápasov sme nehrali podľa mojich predstáv skladby mužstva. Je to veľmi vážny argument, lebo v jesennej časti súťaže sa nedá ani zďaleka hovoriť o nejakom systematickom pracovaní na hernom štýle a na zohrávaní sa jednotlivcov. Jednoducho to bolo len látanie a plátanie, robili sa provizóriá. Maximálne sme improvizovali. žiaľ, takto to potom i v zápasoch vyzeralo."

Záver súťaže ste prakticky dohrali s jediným útočníkom Tomovčíkom. Neľutovali ste, že ste na začiatku do kádra nezobrali útočníka Otolliniho, ktorý bol na skusoch a v príprave strelil Lokomotíve tri góly. Aj na úkor Turriniho?

"Neľutujem, pretože my sme vtedy boli v štádiu, keď som pevne dúfal, že získame nejakého kvalitného hráča z našej ligy. V kútiku duše som veril, že napríklad Klago nebola až taká nepriechodná posila. Treba však povedať, že Otollini bol talentovaný, ale je veľmi mladý hráč a určitým spôsobom by som išiel do rizika, že by som mal v kádri ďalšieho málo skúseného hráča. A takých sme mali v kádri dosť."

Ku koncu ste si však nevedeli predstaviť jedenástku, ak to tak môžeme povedať, ešte o oveľa mladších útočníkov Gajdoša a Vaščáka.

"Situácia sa jednoducho tak vykryštalizovala, keď som už vedel, že inej cesty niet. Šanca na doplnenie kádra zmizla a iných útočníkov nebolo."

Zrejme najväčšiu radosť z tejto neradostnej situácie máte z toho, že ste dali príležitosť práve mladým, talentovaným odchovancom, ktorý sa snažili chytiť šancu za pačesy a nesklamať vašu dôveru.

"Teší ma to, samozrejme. Na druhej strane musím povedať, že títo hráči by na tom boli ešte lepšie, keby mužstvo malo ešte o niekoľko bodov viac v tabuľke a mladíkov by sme nasadzovali vedľa skúsených futbalistov, aby sa svojím výkonom mohli o niekoho oprieť. Keď sme hrali zápasy, kde hrali len málo skúsení hráči, tak sa ukázalo, že títo chlapci sa nemali o koho oprieť a napríklad proti Dubnici, v dôležitom zápase stratili hlavu a prehľad. Nik vtedy nevedel zobrať na seba zodpovednosť. V tom vidím podstatný fakt. Tu by som rád upozornil, že ja nerátam za skúsených hráčov Zabavníka, Školníka, Hloušeka, či Romana Šimka, Beličáka, či Gegiča, hoci niektorí priaznivci si myslia opak. Podľa mňa sú len talenty, stačí sa pozrieť na ich štarty v najvyššej súťaži, musí každý uznať, že zďaleka nejde o ostrieľaných hráčov. Pri tejto príležitosti by som rád poznamenal, ako nám citeľne chýba B-mužstvo. Bola veľká chyba, že zaniklo, lebo pre mladých hráčov, ktorí skončili v doraste to bola veľká škola, kde sa mohli rozohrať a nabrať zápasovú prax medzi dospelými. Veď z toho teraz čerpal i Vaščák. Tomu som dal šancu v béčku, keď mal len 16 rokov. Ostatným hráčom, ktorí sú na lavičke a nehrajú pravidelne veľmi chýba zápasová prax."

Poďme k skúsenejším hráčom. Pred zápasom doma s Trenčínom nenastúpil do autobusa na minisústreddenie Jambor. Vás sa to vtedy veľmi dotklo, cítili ste to z jeho strany ako úder pod pás. Povedali ste, ak nechce hrať, dostanú šancu iní. Ubehlo pár kôl a Jambora ste vzali späť do kádra a myslíme si, že ste boli veľmi radi. Išlo o dosť protichodné vyjadrenia, ako sa na to teraz pozeráte?

"Boli, ale ja nič neberiem späť. Presne tak, ako pred tým, tak to cítim i teraz. Bol som sklamaný z toho, že Milan Jambor nesplnil to, na čom sme sa dohodli pred tréningom. Milan bol jasne rozhodnutý, že odchádza z klubu. Ja som to rešpektoval, povedal som mu: v poriadku, ale na tento zápas ešte nastúp, aby z toho nebola mediálna bomba, aby z toho nakoniec nebol taký cirkus, aký sa nakoniec i udial. Sľúbil mi, áno tréner, s Trenčínom budem hrať, podali sme si na to ruky a odišiel na tréning. Po ňom však nenastúpil do autobusu. Nestalo sa tak preto, lebo ešte po tréningovej jednotke mal rozhovor medzi štyrmi očami s pánom Borrierom a tam sa asi Milan zlomil. Jednoducho som sa sklamal v tom, že, keď mi to Milan sľúbil, tak to mal dodržať. Z jeho strany sa mohol urobiť určitý kompromis. To hovorím aj teraz."

Keď nedodržal slovo, nemuseli ste ho brať neskôr na milosť.

"Je to pravda, ale v tomto období by to nebolo riešenie. Samozrejme, ak nerátam disciplinárne hľadisko. Pred tým, než k nám opäť nastúpil, mal som s Milanom osobný rozhovor, s ktorým nepôjdem na verejnosť, po ktorom som sa rozhodol, že Milana zoberieme naspäť, s tým, aby nám pomohol. Pochopiteľne aj sebe. Neľutujem tento krok, práve naopak. Zomkli sa všetci hráči, aj keď bolo jasné, že najmä starší hráči končia a za tohto vedenia nikdy nebudú hrať! Myslím si, že v závere jesene sme nesklamali."

Rado Kráľ dostal za červenú kartu stop na šesť zápasov. Mal dostať i klubový trest. V tomto prípade išlo o frašku, ale môžete povedať, aký bol rezultát?

"O treste mala rozhodnúť športová rada klubu, v ktorej členom bol aj kapitán Rado Kráľ, takže to vyzerá trochu kuriózne, že hráč si sám schvaľoval trest... Inak, športová rady odvtedy nezasadala a ani neriešila žiadne veci týkajúce sa športovej činnosti. Uzniesli sme sa na treste, ale už sa naňho presne nepamätám. Viem, že išlo o finančný trest, ale neviem koľko."

Po niekoľkých neúspešných výsledkoch zaznievali na vás z tribúny rozhorčené vyjadrenia, hoci je jasné, že za vzniknutú situáciu mohol niekto iný, nie tréneri, no aj tak, nemali sto chutí s tým skončiť a dať výpoveď?

"Mal, samozrejme. Za štandardných vzťahov, ktoré tu neboli, tak tréner odchádza dávno sám. Keby som bol v normálnom klube a majiteľ má jasnú predstavu a z mojej strany sa neplní to, na čom sme sa dohodli pred sezónou, tak určite by som odišiel. Lenže, prievan v kádri nebola moja záležitosť. Videl som, že toto nie je štandardná situácia, rovnako tak ani vedenie klubu. Jedine to ma primalo k tomu, že som ostal. Problém nebol v realizačnom tíme, ale kdesi úplne, úplne inde."

Po týždňovej dovolenke sa zídete v pondelok. Opäť pod vašim vedením?

"Určite."

Majiteľ ukázal veľké gesto a dovolil vám viesť mužstvo do konca jesene, no tá už skončila, preto nás zaujíma, či budete i ďalej pri mužstve.

"Jeseň síce skončila, ale ja budem ten, ktorý pôjde v pondelok do šatne. Doteraz sa nič nezmenilo na tom, že mám platnú zmluvu do konca júna 2002, čiže ja si plním svoje povinnosti, rovnako tak i Stano Seman."

S kým?

"To je podstatná otázka. Situácia je taká, že hráči dávajú výpovede v klube a pán majiteľ nereaguje na tieto veľmi závažné veci."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 181
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 820
 3. Aká je chémia vôní 11 576
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 834
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 720
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 290
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 757
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 473
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 059
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 427
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V prešovskej väznici skončil po Zsuzsovej aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.
Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.
Ingrid s piatačkou Izkou.

Dekádu skiareál Lysá chátral, precitnúť má v čase pandémie

Stredisko na Čergove sa vždy spoliehalo na sneženie, teraz mu pomôže technika.

Lyžiarsky areál na Lysej idú oživiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Alena Zsuzsová.

Koronavírus na Slovensku: Vláda mimoriadne rokuje o otváraní škôl, PCR testy odhalili dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 957 obetí.

Ilustračné foto
Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Jaroslav Haščák.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop