týždňa volili nových členov orgánov tejto regionálnej inštitúcie. Staronovým predsedom ŠPPK sa stal predseda Poľnohospodárskeho družstva v Kapušanoch Vladimír Palša (na obr.). Jeho zástupcami sa stali Ľubomír Vybošťok, riaditeľ Milk Agro, s. r. o., Sabinov a Mikuláš Gargalík zo Štátneho majetku v Sabinove. V šesťčlennom Predstavenstve ŠPPK sú štyria noví členovia a v úplne novom zložení bude ďalšie tri roky pracovať dozorná rada. Zvolili aj delegátov na Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
V správe o činnosti ŠPPK a stave agrosektoru v prešovskom regióne sa konštatuje, že po rokoch hospodárskych strát sa poľnohospodári konečne dočkajú aspoň nulového výsledku. Ten však v ďalšom období môže byť len svetlou výnimkou, pretože prijímané zákony súvisiace s poľnohospodárstvom majú podľa správy protipoľnohospodársky charakter a sťažujú hospodárenie v agropotravinárskom sektore. Ide najmä o zákon o minerálnych olejoch a o uhľovodíkových palivách, kde sa z uplatnenia takzvanej „zelenej nafty", pri ktorej je znížená spotrebná daň, vylučuje nákladná doprava. Pritom nákladná doprava pre poľnohospodárske využitie v prešovskom regióne dosahuje zhruba 39 percent nákladov na poľnohospodársku výrobu.
Staronový predseda ŠPPK V. Palša pripomenul, že nepochodili pri rokovaniach so štátnymi úradníkmi. „Operujú potrebou prispôsobiť sa podmienkam Európskej únie, ale neuvedomujú si, že Slovensko má poľnohospodárske podniky oveľa väčšie, než sú farmy v západných štátoch, ktoré využívajú viac-menej len traktory," uviedol V. Palša a dodal, že poľnohospodári prešovského regiónu naďalej budú požadovať novelizáciu tohto zákona. Znepokojuje ich aj návrh štátneho rozpočtu na rok 2002. Podľa jeho slov roľníci zrejme prídu aj o tri miliardy korún spolu so zánikom štátnych fondov, ktoré operovali s prostriedkami z mimorozpočtových zdrojov. Tie nie sú zakomponované do návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.
Aj preto sa ešte staré Predstavenstvo ŠPPK rozhodlo biť na poplach a poslalo výzvu poslancom Národnej rady SR, v ktorej ich žiada postupovať pri prijímaní legislatívnych „noriem uvážlivo a rozumne, aby neohrozovali existenciu poľnohospodárstva".
V budúcom roku sa ŠPPK zameria na udržanie poľnohospodárstva v prírodne znevýhodnených podmienkach. Bude sa snažiť, aby sa kapitálová a investičná vybavenosť poľnohospodárskych subjektov dostala na vyššiu úroveň, čo by im umožnilo stať sa konkurencieschopnými. V oblasti trhu hlavnou úlohou zostáva vytváranie výrobno-obchodných združení, aby sa vytvorila protiváha vplyvu zahraničných potravinárskych výrobkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.