Poprad/Kežmarok/Stará Ľubovňa V sobotu Slováci po prvýkrát v histórii volili členov krajských samosprávnych parlamentov. Absolvovali tiež prvé kolo
Robert Juriš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
volieb šéfov vyšších územných celkov. V rámci Popradského okresu sa volieb zúčastnilo 20,8 percent osôb oprávnených voliť. V susednom Kežmarskom okrese ich bolo 21,5 a v Staroľubovnianskom 24,8 percent. Relatívne nízka účasť sa zdôvodňuje rozčarovaním obyvateľov severného Spiša nad neúspešným snažením sa o opätovné zjednotenie tohto historického regiónu. V 60-člennom prešovskom samosprávnom parlamente budú mať Spišiaci len 19 svojich zástupcov.
Výsledkom spoločného snaženia sa dospelých obyvateľov Prešovského kraja je skutočnosť, že žiaden z 18 kandidátov na post predsedu samosprávneho kraja nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov. To znamená, že do druhého kola volieb, ktoré sa uskutoční 15. decembra, spomedzi postúpili Juraj Kopčák (SDKÚ-KDH) a Peter Chudík (HZDS-Smer). Prvý z nich získal 45 689 a druhý 37 217 hlasov. V Popradskom okrese zvíťazil J. Kopčák s 5325 hlasmi pred P. Chudíkom 4223 hlasov. V Kežmarku bol vzájomný pomer ich hlasov 3048 ku 1719 a v Starej Ľubovni 2051 ku 1683. Tu treba dodať, že na druhom mieste sa s 1848 hlasmi umiestnil Peter Bizovský (SNS). Keďže boj o "župana" bol pre obyvateľov severného Spiša vďaka trojici silných kandidátov z Prešova vopred stratení, svoju pozornosť sústredili na voľbu poslancov do zastupiteľstva vyššieho územného celku.
Voľba do krajského parlamentu sa v Poprade skončila prekvapením. Regionálna koalícia HZDS-Smer získala päť z ôsmich kresiel. Tretí v okrese skončil starosta Šváboviec Ján Mlynár s 2775 hlasmi. Hneď za ním sa umiestnila jeho kolegyňa z Mlynice Anna Krajčová 2723. Šiesty skončil Vladomír Pastorek 2595, siedmy Milan Klimeš 2568 a ôsmy starosta Hozelca Ľubomír Korenko 2541. Medzi nich sa dokázali vkliniť len na druhom mieste primátor Popradu Štefan Kubík 4204 a piaty doktor Miroslav Katial 2630 z SDKÚ. Bezkonkurenčne najväčšiu podporu pod Tatrami má predseda ZMOS-u Michal Sýkora 5168, ktorý išiel do volieb ako nezávislý kandidát.
KDH dominovalo v Kežmarku
Ešte výraznejšie ako tandem HZDS-Smer v Poprade sa v Kežmarku presadilo pod Tatrami tradične silné KDH. Až štyria spomedzi jeho kandidátov sa dokázali zmestiť do pätice reprezentantov okresu, ktorí zasadnú v novotvoriacom sa krajskom parlamente. Najväčšiu podporu získal primátor okresného mesta František Grohola 2063 hlasov. Za ním skončil okresný prednosta Ján Soliar 1533, štvrtý Miroslav Perignáth 1435 a piaty František Hanáček - 1418. Posledné voľné miesto sa ušlo Jánovi Galovičovi z HZDS 1438 hlasov.
Zrejme najrovnomernejšie mali rozložené sily voliči v okrese Stará Ľubovňa. Najviac hlasov získal Peter Sokol za HZDS 1670. Druhá skončila nezávislá kandidátka Anna Aftanasová 1445, tretí reprezentant SNS Peter Bizovský 1308 a štvrtá zástupkyňa KDH Mária Repková 1157 hlasov.
Čriepky z volieb
Bezpochyby najmenší volebný okrskom v regióne Vysokých Tatier sa nachádza v obci Havka, okres Kežmarok. Registrujú tu spolu 36 voličov. Len o niečo viac 49, ich je v Obručnom, okres Stará Ľubovňa. Zaujímavosťou je, že 38 z nich prišlo voliť, čo predstavuje neuveriteľnú až 77,5 percentnú účasť. Ako sme sa dozvedeli, malý záujem občanov o prvé regionálne voľby spôsobili napríklad aj tradičné zimné "zakáľačky". Len v obci Kremná v rovnakom okrese ich v sobotu mali spolu päť. Zaznamenali sme tiež jednu výmenu vedúceho okrskovej komisie za podpredsedu. Šéfka okresnej komisie v Poprade Eva Grossingerová nám odmietla upresniť, o ktorý okrsok išlo. Uviedla len, že príčinou bolo nadmerné požitie alkoholu. Zaujali tiež netradične situované dva volebné okrsky v suteréne Kostola sv. Cyrila a Metoda v Poprade, v ktorých síce chýbala vyvesená slovenská zástava, ale zato nechýbal predaj náboženských predmetov a literatúry.
Na nezáujem voliť zo strany rómskych spoluobčanov nás upozornili členovia okresnej volebnej komisie v Starej Ľubovni. Ako sme sa dozvedeli, v sobotu do 18.00 hodiny prišlo v Lomničke zo 648 občanov k urne len 12 Rómov žijúcich v obci. Keď sme sa pokúsili získať rovnakú informáciu v obci Spišské Bystré, okres Kežmarok, kde taktiež žije početná rómska komunita, členovia okrskovej volebnej komisie nám ju odmietli sprostredkovať. Argumentovali obavou zo zneužitia. Z väčšiny volebných okrskov nám signalizovali, že prevahu medzi voličmi majú staršie ročníky. Sťažnosť na priebeh nezaznamenala ani jedna z okresných komisií a teda aj ich zápisnice sú v tomto smere bez zápisu.
Vizita predsedu ústrednej volebnej komisie
Prakticky všetky obce Popradského okresu v sobotu navštívil predseda ústrednej volebnej komisie Vladimír Ščuka. "Nestretol som sa s vážnejšími nedostatkami. Mrzí ma však veľmi nízka účasť voličov. Dopoludnia sa pohybovala pod hranicou desiatich percent," konštatoval a dodal, že niektorí voliči sa k voľbám dostali len vďaka jeho intervencii. Spomenul prípady starých a chorých Rómov vo Vikartovciach, ku ktorých lôžkam vybavil doručenie prenosnej urny. Podľa neho, bez jeho osobnej intervencie by títo ľudia zaručene nevolili. Podobné prípady sa vraj stali minimálne štyri.
Anketa s poslancami
Michal Sýkora - Vyhral som okresné voľby. To je pozitívna informácia. Horšie je, že prišlo málo voličov. Upozorňoval som na malú propagáciu. Akoby všetci robili všetko preto, aby tieto voľby nedopadli dobre. Bez ohľadu na to, do regionálneho parlamentu idem s tým, že treba naštartovať spoluprácu reprezentantov Spiša, aby úspešne zastupovali záujmy svojich voličov.
Štefan Kubík Zatiaľ mám len neoficiálne informácie, ale je to dobrý pocit, cítiť dôveru obyvateľov. Do parlamentu idem s predstavou nájsť spoločnú reč so všetkými zástupcami Spiša a dohodnúť sa na spolupráci v prospech regiónu. Poznám jeho potreby, teraz ide len o to, aby sa toto poznanie premietlo do konkrétnej práce.
František Grohola Byť zvolený je príjemné, ale zároveň aj zaväzujúce. Nebude totiž ľahké brániť záujmy Spiša v rámci veľkého Prešovského kraja. Verím však, že to dokážeme a pomôžeme ľuďom žijúcim v regióne. Uvažujem o vytvorení siete spolupracovníkov, ako aj o zvolaní okrúhleho stola pre zástupcov všetkých politických subjektov v regióne.
Vladimír Pastorek Som prekvapený podporou, ktorú som dostal od voličov. Teraz je dôležité, ako sa podarí konštituovať parlament. Musíme sa sústrediť najmä na problematiku budúceho prerozdeľovania finančných prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.