otázky, týkajúce sa návrhu, odpovedá člen predsedníctva DS a predseda Okresnej rady DS v Revúcej Ján Almáši.
Návrh zákona o zákaze šikanovania fyzických a právnických osôb orgánmi verejnej moci vychádza z toho, že v súčasnosti, keď si chce občan vybaviť na niektorom úrade svoju záležitosť, posielajú ho od dverí k dverám, aby ku žiadosti doložil rôzne dokumenty, ktoré sú pre danú agendu nevyhnutné. To isté sa stáva podnikateľom. Táto skutočnosť je pre každého z nás nepríjemná a každý má skúsenosť s tým, ako celé dni, veľakrát na úkor dovolenky, strávi nesmierne množstvo času lietaním po úradoch, kým dostaneme jedno banálne potvrdenie, alebo rozhodnutie.
Toto sú známe veci, ale ako to spomínaný zákon odstráni?
Na jeho základe to budú musieť odstrániť všetky orgány moci. Štátne, samosprávne aj verejnoprávne. Zákon o zákaze šikanovania hovorí o tom, že orgány štátnej moci nesmú od občana vyžadovať dokument, ktorým sami disponujú, alebo ho vydávajú, alebo nimi disponuje iný orgán štátnej moci. To znamená, že ak občan ku vybaveniu svojej žiadosti potrebuje napríklad opis živnostenského listu, rodného listu, výpisu z katastra a ďalšie dokumenty a potvrdenia, ktoré sú dostupné úradu, alebo na inom úrade, nesmie úrad žiadať od občana, aby ich doniesol. Jednoducho si ich úrad vyhľadá u seba, alebo vyžiada u iného orgánu sám.
Myslíte, že to úrady budú dodržiavať?
Každý zákon, ktorý niečo prikazuje, alebo zakazuje, obsahuje aj sankcie za nedodržanie. Tento nie je výnimkou. Zasahuje do zákona o priestupkoch. Jeho porušenie je brané ako priestupok, za ktorý je možné udeliť pokutu vo výške od 500 do 500-tisíc korún. Zaujímavosťou a novinkou je, že 50 percent z vyrubenej pokuty je príjmom štátneho rozpočtu a druhá polovica je príjmom, teda odškodnením šikanovaného občana.
Vy ste zároveň aj štátnym úradníkom a tí zrejme nebudú zo spomínaného zákona nadšení. Ako to vnímate z tohto pohľadu?
Myslím si, že ja ani moji kolegovia na Okresnom úrade v Revúcej, s týmto nebudú mať problémy. Vedenie OÚ v Revúcej a ja, ako vedúci organizačného odboru, vždy realizujeme myšlienku, že my sme tu pre občanov a nie naopak. Z tohto pohľadu sme pozitívne prijali aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám, aj keď sa v praxi ukázalo, že má niekoľko slabín, čo už pripustil aj jeho predkladateľ Ján Langoš. Mrzí ma len, že niekedy počúvam sťažnosti na niektorých zamestnancov úradu niekde na ulici, alebo z druhej ruky, miesto toho, aby občania využili svoje právo a podali oficiálnu sťažnosť.
Nemyslíte si, že prípadným prijatím návrhu zákona DS sa opäť predražia a zväčšia úrady ?
Určité náklady to isteže stáť bude, ale s nákladmi občana, ktoré má teraz sa to nedá porovnať. Nakoniec občan si štátny servis platí svojimi daňami. Toto je len zlepšenie služieb štátu občanovi za jeho peniaze. Ako človek, ktorý dobre pozná organizáciu miestnej štátnej správy, si technické riešenie viem predstaviť veľmi jednoducho. Na každom úrade v rámci centrálnej podateľne vytvoriť vnútornú podateľňu na účely presunu potrebnej agendy.
Myslíte si, že tento zákon v parlamente získa dostatočnú podporu?
Áno. Okrem SDĽ sa zatiaľ všetky strany v parlamente vyslovili k tomuto návrhu kladne. Chcú sa s ním však podrobne oboznámiť. Možno bude niečo pozmenené, ale predpokladám, že duch zákona zostane pôvodný. Teda, že už nikto z pozície verejnej moci nebude šikanovať občana v úradnom styku.
Autor: kp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.