k volebným urnám. Tieto historicky dôležité voľby mali určiť víťazov, ktorí obsadia kreslá predsedov jednotlivých vyšších územných celkov a tiež posty poslancov. Okres Gelnica by mali v budúcnosti v Košiciach zastupovať dvaja poslanci, okres Spišská Nová Ves zase siedmi a Levoču tiež dvaja poslanci. Prvé štatistiky hovoriace o priebehu volieb a účasti Slovákov majú pesimistickú tendenciu. Občania totiž prejavili o tento historický akt veľmi malý záujem. Len tridsať percent z nich meralo totiž cestu do volebných miestností. Najmenej zastúpená bola najmladšia veková kategória. V Levočskom okrese, kde bolo 43 volebných okrskov a k volebným urnám by podľa zoznamu voličov malo pristúpiť 22 674 ľudí, prišlo do velebných miestností 21, 12 percent. Platných hlasovacích lístkov odovzdaných pre voľby predsedu vyššieho územného celku bolo 4 345. "Spočiatku som premýšľal, že nepôjdem vôbec voliť, ale išli rodičia tak som sa pridal. Rozprával som sa na túto tému aj s kamarátmi, ale väčšina z nich ani nevedela o aké voľby vlastne ide, vyjadril sa mladý muž Tomáš K. ktorý k volebnej urne ide prvýkrát v živote pred volebnou miestnosťou v Levoči.
Ako sa nám podarilo zistiť, v ranných hodinách prišli vo všetkých troch okresoch voliť hlavne tí starší, čím bolo bližšie k večeru, klesal aj vek voličov. Čas určený k voľbám, ktorý trval až do 22. večernej hodiny bol opodstatnený. "Veľa Levočanov, ktorí v dopoludňajších hodinách behajú po obchod prišli aj do volebných miestností s nákupným taškami, povedala nám členka volebnej komisie v Levoči. K tým posledným voličom patrila aj mládež, ktorá si tak pravdepodobne urobila zastávku cestou na diskotéku, prípadne do zábavného podniku. Pozitívnym javom je, že nikde nemuseli ľudia čakať na to, aby vykonali volebný akt. Žiadna tlačenica sa teda nekonala.
"Ja som bola voliť medzi prvými, čiže už ráno. Nech to už mám čím skôr za sebou. Priznám sa vám, poriadne som nevedela koho mám voliť. Veď tých kandidátov som ani nepoznala. Podľa mňa voľbám predchádzala veľmi slabá predvolebná kampaň, zverila sa nám volička v dôchodkovom veku v Gelnici. V Hnileckej doline bolo 29 volebných okrskov. Volieb by sa malo zúčastniť 22 485 ľudí. Gelnický okres je percentuálne na prvom mieste zo všetkých troch okresoch v účasti voličov na volebnom k akte. K urnám totiž prišlo 23,09 percent obyvateľov Hnileckej doliny.
V centre mesta sme zastavili aj 62-ročného Vladimíra Kandru s otázkou, či dnes pôjde voliť. "Nepôjdem. A ani moja žena sa nechystá. Tieto voľby, to je iba strata času a peňazí. Aj tak nebude v našej republike lepšie. Mladá mamička s kočíkom, ktorú sme zastavili pred volebnou miestnosťou sa nám zase zverila, že prišla bez manžela, pretože ten zarába na chlieb každodenný pre svoju rodinu v Českej republike. "V tomto regióne je veľmi ťažko nájsť si zamestnanie. Ja už teraz rozmýšľam kde sa zamestnám po uplynutí materskej dovolenky. Keby som bola bez záväzkov a slobodná, neostala by som v tomto meste. Dúfam, že situácia sa trocha zlepší, keď sa vytvoria samosprávne kraje. Preto som aj volila poslancov, ktorí sú z nášho mesta. Niektorých aj poznám osobne. Ťažšie to bolo s predsedom. Ako mám vedieť, že som sa rozhodla správne, keď ani jedného z nich nepoznám. Ani predvolebná kampaň mi o nich nič bližšie nepovedala. Všade boli väčšinou iba plagáty s ich portrétom, ale čo konkrétne by urobili na svojom poste, to som sa nikde nedočítala.
Spišskonovoveský okres sa v počte voličov, ktorí prekročili prahy volebných miestností umiestnil z troch okresov na poslednom. V osemdesiatych volebných okrskoch bolo zo 66 298 voliť totiž iba 20, 6 percent obyvateľov okresu. Aj tu vládol celoslovenský trend a k volebným urnám pristúpilo veľmi málo mladých ľudí. Telefonicky sme sa spojili s niekoľkými obecnými úradmi, a väčšinou všade hlásili slabú účasť voličov. Priemerne o 19. hodine večer navštívilo volebné miestnosti tretina tých, ktorí boli uvedení v zozname voličov. "Ja idem voliť spolu s mojou mamou. Veľmi sa totiž nezaujíma o politiku, preto chce aby som jej poradila, koho má voliť. Čo sa táka našej rodiny, ideme voliť iba my dve. Sestra pracuje v zahraničí a kvôli voľbám nebude predsa cestovať domov. Otec je zase služobne tiež mimo republiky, povedala nám mladá žena Lucia Šefčíková, ktorú sme zastavili na ceste voliť na Sídlisku Mier.
"Voliť nejdem v žiadnom prípade, podľa mňa je to zbytočnosť. K tomuto rozhodnutiu som dospel už dávnejšie, keď vyšlo najavo, že Spiš nebude mať samostatný vyšší územný celok.
Keď už tí hore robili plán ohľadom týchto volieb, mali to zariadiť spravodlivejšie. Môj brat si odkrúca vojnu v Leviciach a nemohol ísť voliť , pretože tento víkend slúžil, nazlostene sa vyjadril Jozef Rusnák zo Spišskej Novej Vsi.
Súhrnné výsledky týkajúce sa prvých volieb tohto druhu hovoria o nízkej voličskej účasti Našťastie podľa informácií z jednotlivých obvodných policajných oddelení prebehli vo všetkých troch okresoch bez akýchkoľvek závažných incidentov.
Obyvatelia si teda uplynulú sobotu nenašli čas nato, aby vyjadrili záujem o veci verejné. Alebo bol na vine čas zakáľačiek a predvianočných nákupov v supermarketoch?
Autor: kar, jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.