stavovský záujem nominácií, ktoré z urien povstali, je najvyššou zárukou, že stredný stupeň správy vecí verejných sa v krajine definitívne udomácni.
Obrovské lamentácie sa zniesli nad nízkou, celorepublikovo 26-percentnou volebnou účasťou. Už prvé ohlasy naznačujú, že mizerný, cca štvrtinový záujem voličov vyrastá v ústredné postvolebné motto, do ktorého si radi kopnú temer všetci. Nestrácajme ale zo zreteľa, že väčšina kritík je účelová a adresne zahrotená politicky.
Faktom je, že "návštevnosť" pod 30% je už pod slušnou normou, aká by sa javila ešte únosná. Má viac príčin, ale nie konkrétnych páchateľov. Priamo zodpovedná nie je celkom iste vláda, ktorá mala na prípravu a osvetu minimum času. Nepriamo je však namočená trochu celá koalícia tým, že zákony o decentralizácii prijala príliš neskoro. Kus viny nesú médiá; ak teda odhliadneme od "maličkosti", že zmyslom ich existencie nie je osveta, ale komerčné prežitie. Iná kategória sú iba médiá verejnoprávne; STV však vo štvrtok, keď priamo prenášala z NR SR Dzurindu, urobila pre vyššiu účasť skoro maximum (výrok Ústrednej volebnej komisie, že moratórium nebolo porušené, je samozrejme stupídny).
Scestný je populárny názor, že zdrojom masívnej absencie voličov bol "zákaz" kampane v elektronických médiách. A hneď dvakrát scestný; po prvé, informovať o celej agende regionálnych volieb (kompetencie, delenie moci, kandidáti) sa dalo do zblbnutia aj pred začiatkom oficiálnej kampane. Napokon, diskusií - tzv. odborných i politických - pred a po schválení reformy verejnej správy nebolo vôbec málo. Po druhé, taký výklad zákona, že bola "zakázaná kampaň v elektronických médiách", je blbý od A do Zet (ukážeme si v komentári zajtra alebo neskôr).
Čo asi najväčšmi rozhodlo, sa dá nazvať ako všeobecná únava z politiky. Jednak ústredný tón, v ktorom sa na Slovensku diškurz o politike dlhodobo vedie, pomaly vysal zo značnej časti občianstva nádej na pozitívnu zmenu. Po druhé, už zo zavedenejších demokracií platí poučka, že nie je produktívne hnať ľudí k urnám každý rok. Práve tomu sme na Slovensku podľahli; po parlamentných voľbách nasledovali komunálne, prezidentské a pred rokom navyše idiotské a zbytočné referendum. HZDS teda môže iba čušať; ak by predsa pokračovali v obviňovaní terajšej garnitúry, že pokakala tieto "regionálky", môžeme im ešte pripomenúť, že v ich vlastnom referende (o predčasných voľbách) bola účasť ešte o 6 percent nižšia ako v sobotu.
Politické vyhodnotenie výsledkov je predčasné, veď v čase písania nie je k dispozícii napríklad taký základný údaj, ako republikový súčet všetkých zastupiteľských miest podľa strán (nepoznáme presné rozdelenie v rámci koalícií). HZDS bude podľa tohto kritéria nesporným víťazom, otázkou iba je, o koľko percent v získaných mandátoch prekročí svoje celoštátne preferencie. Ak to nebude príliš veľa, ťažko hovoriť o veľkom úspechu Mečiarovej strany; úplne podstatné totiž je, že väčšinový volebný systém, ktorý bol v regionálkach použitý, fandí z princípu silnejším a odoberá slabším. Čo sa týka opozície, zrejmé je, že tragicky prepadli obe vydania SNS. Z koalície totálne skrachovala SOP, čiastočne SDĽ i SDKÚ. Darilo sa nad očakávanie naopak KDH. Ak odčítame Romana a Bratislavu, prepadlo ANO.
Veľmi sporné je trúbenie Fica, že "je druhou najúspešnejšou stranou"; ukáže sa až po vyčírení, koľko mandátov urvalo v koalíciách s HZDS. Napríklad v BB získal Smer iba 5 poslancov (ostatných 17 HZDS - z celkových 22), kým SMK 15. Práve SMK, predovšetkým mobilizáciou svojich voličov (aj nekorektnými prostriedkami - v moratóriu cez MTV), sa môže skôr predvádzať ako číslo 2 v týchto voľbách.
Výsledok HZDS ale ťažko kompromituje totálny debakel v Bratislave. Naopak, suverénnym spôsobom prevalcovala hnuťostrana konkurenciu v Trenčíne, kde obsadila celý parlament a v druhom kole dielo bezpochyby zavŕši aj ziskom postu "župana". Tieto dva kraje si zaslúžia zvláštne vyzdvihnutie ako extrémne živé dôkazy toho, ako nemilosrdne dokáže fungovať väčšinový systém.
Hlbšie analýzy sú predčasné i preto, že politický obraz skompletizuje až druhé kolo volieb predsedov. V Trenčíne, Žiline a vysoko pravdepodobne i Trnave bude bodovať HZDS. V Banskej Bystrici a v Nitre sú šance, napriek víťazstvám nominantov HZDS v prvom kole, dosť otvorené. Veľké preskupenia hlasov neúspešných kandidátov môžu premiešať karty v prospech konkurencie z SDKÚ, resp. SMK. To isté, ale ešte v masívnejšom, sa čaká v Košiciach; tu sa totiž schyľuje k duelu, v ktorom je prvokolový víťaz - Engliš - už z výkopu skôr outsiderom ako favoritom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.