kompetencií zo štátnej správy na samosprávu. Vedúci odborov OÚ oboznámia starostov obcí s harmonogramom prechodu jednotlivých kompetencií a rozoberú sa sporné či nejasné otázky budúcej spolupráce. Rôznych pohľadov na prechod kompetencií je pomerne veľa. Dokonca na najjednoduchšiu kompetenciu akou je matrika, ktorá prejde na obecné samosprávy od 1. januára. V zmysle zákona pracovníci matrík automaticky prechádzajú na matričné obce, ale na OÚ v Stropkove už teraz majú prípady, kedy starostovia obcí požadujú vyškoliť na túto prácu niekoho iného. Samozrejme na náklady OÚ.
„Starostovia obcí ako keby si neuvedomovali, že máme skúsené pracovníčky. Takéto hodnotenie pracovníčok, ktorých tu máme na matrikách, má mrzí. Z toho mi vychádza, že tu kompetenciu odovzdáme samospráve a o týždeň starosta môže dať pracovníčke výpoveď. To môže byť nepríjemné," vyjadril sa k tomuto problému prednosta OÚ v Stropkove Jozef Šimko ( na obr.).
Tento problém v súvislosti s prechodom kompetencií v okrese Stropkov nebude najhorúcejší. Najťažšia práca zástupcov štátnej správy a samosprávy v budúcnosti čaká pri vytváraní spoločných obecných úradov. Podľa harmonogramu prechodu kompetencií by sa tak malo stať od 1. júla roku 2002 a dovtedy sa uskutoční ešte veľa konzultačných stretnutí.
V prvej chvíli sa v okrese Stropkov hovorilo o troch spoločných obecných úradoch - v Turanoch nad Ondavou, Bukovciach alebo Havaji a v Stropkove. Teraz sa uvažuje o jednom spoločnom obecnom úrade, ktorý by bol umiestnený v Stropkove. V tomto prípade sa zástupcovia OÚ v Stropkove pridržiavajú koncepcie reformy verejnej správy, ktorú vypracoval Viktor Nižňanský. V nej sa vzhľadom na počet obyvateľov okresu Stropkov uvažuje o jednom spoločnom úrade pre všetky obce okresu. O to by to v tomto okrese malo byť jednoduchšie oproti iným okresom, kde by sa mali zriadiť dva až tri spoločné obecné úrady.
„Obávam sa jednej veci. Keďže to nevzniká zo zákona, existuje možnosť, že sa budeme krútiť dokola až sa dostaneme na to isté miesto a stratíme veľa času. Keby sa vychádzalo z terajších okresov, ktorých je na Slovensku 79, a povedalo by sa, že okresné úrady budú tvoriť základ spoločných úradov, tak by to značne zjednodušilo situáciu. Ale keď starostom zo zákona prichádzajú kompetencie, tak možno až po čase začne uvažovať, či je schopný ich zabezpečiť. Až potom sa bude musieť spojiť s ostatnými starostami a dohodnúť sa na vytvorení spoločného obecného úradu. Tu vidím istý problém, ale pri dobrej vôli starostov si viem predstaviť, že tak ako sme teraz okresný úrad štátnej správy, tak by tu raz mohol byť okresný úrad samosprávy, ktorý by mal možno 60 percent terajších kompetencií," uviedol svoje predstavy J. Šimko.
Pri tomto konštatovaní prednosta OÚ v Stropkove vychádzal zo skutočnosti, že počet pracovníkov ich úradu, ktorí absolvovali adaptačné štúdium, vysoko prekračuje celoslovenský priemer. Ten je zhruba 45 percent, ale na OÚ v Stropkove je vysoko nad 80 percent pracovníkov, ktorí už majú podobné štúdium za sebou a vedenie OÚ ostatným umožňuje, aby ho ukončili aj ostatní. Využitie ich skúsenosti v budúcnosti však bude záležať aj od starostov obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.