objavilo hneď niekoľko prieskumov, pričom skutočné výsledky boli od väčšiny z nich na hony vzdialené. Napríklad agentúra Monitor, za ktorou stojí vysokoškolský pedagóg Ján Juhás, odhadovala účasť vo voľbách do VÚC na 50 až 60 percent.
Prieskum bol údajne robený na reprezentatívnej vzorke 1156 respondentov v Prešove, pričom však stačilo mať štipku súdnosti, aby bolo jasné, že uvedené čísla sú nereálne. V kraji hlasovalo 25,5 percenta, v Prešovskom okrese 28,4 percenta voličov.
Rôzne prieskumy tiež ohlasovali ako víťazov prvého kola rôznych kandidátov na županský post, objavili sa medzi nimi mená Petra Chudíka, Milana Benča i Juraja Kopčáka, vyhral to posledne menovaný s osem a pol tisícovým náskokom. Aj keď internetové ankety nemožno zďaleka považovať za reprezentatívny prieskum, aj tak však možno považovať anketu na stránke prešovského VÚC (www.vucpo.sk) za úplne scestnú. Zrejme vďaka niekoľkým internetovým recesistom zvíťazil kandidát Franitšek Höger, ktorý v skutočnosti obsadil s 0,54 percentami predposlednú, sedemnástu priečku.
Ďalšiu anketu, ktorej výsledky sú v úplnom rozpore s realitou zorganizovala prešovská reklamná agentúra Pegasus. Zameraná bola na nezávislých kandidátov a jej výsledky dostali občania na letáčiku do schránok. Podľa výsledkov by stranícky volilo len 16,3 percenta občanov. Z nezávislých by najviac získal Július Herich - 21,5 percenta, čo by (po prepočte so skutočnými výsledkami) znamenalo zisk 25 736 hlasov. Tento kandidát ich však získal len 368. Naopak Ivan Benko, ktorému v prieskume vyšlo 2,1 percenta, teda po prepočte číslo 2549 voličov, získal v skutočnosti 4084 voličských hlasov.
Prieskum bol podľa informácií z letáka robený na základe odpovedí 902 respondentov. Zaujímalo nás teda, akú metodiku si pri tomto prieskume agentúra zvolila.
„Dva týždne predtým vyšiel letáčik, bol distribuovaný v Prešove a Veľkom Šariši a záležalo od toho, kto má ochotu doručiť ho späť," povedal nám majiteľ spoločnosti Pegasus Ing. Dušan Čuchran, pričom uviedol, že vytlačených bolo 32-tisíc letákov, z ktorých sa im vrátilo späť vyplnených 902 kusov. Podľa jeho slov teda nešlo o reprezentatívny prieskum, ale chceli skúsiť inú formu, než priame oslovovanie ľudí. Ukázalo sa však, ako uviedol, že ľudia neboli pripravení takouto formou komunikovať. „Nám osobne išlo o to, zistiť, aké šance majú nezávislí kandidáti. No ako vidíte, nemalo to vôbec zmysel."
Podľa Čuchranových slov nemohli spraviť prieskum tak, že by si zabezpečili doručenie anonymných odpovedí. „Vzhľadom na finančné prostriedky to nešlo spraviť tak, že by sme my platili poštovné, takže sme dostali iba odpovede od tých, ktorí boli ochotní ísť na poštu a poslať nám vyplnenú anketu."
Bola to zákazka od nejakých nezávislých kandidátov, lebo je tam vyzdvihnutých sedem kandidátov? - opýtali sme sa. „Nie. Ten prvotný leták bol o tom, či budú ľudia voliť stranícky alebo nezávislých kandidátov a vybraní boli všetci 28 kandidáti, z ktorých vyšlo toto poradie. Voľby však ukázali, že sa volilo len stranícky."
Na margo výsledkov D. Čuchran uviedol: „Sami sme boli prekvapení. Záležalo skutočne od toho, ktorí ľudia boli ochotní ísť na poštu a lístky odoslať. Máme poučenie, že sa treba ľudí priamo pýtať, ale zase aj tie priame odpovede nemusia byť presné. Skúsili sme to urobiť takýmto spôsobom a neukázalo sa to ako najlepšia cesta." Ako dodal, pred druhým kolom už agentúra Pegasus určite nebude robiť prieskum preferencií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.