KOMENTÁR
Po rokoch šafárenia s financiami, ktoré mali slúžiť na rekultiváciu rožňavskej skládky tuhého komunálneho odpadu, nastal čas, keď by mal byť tento fond aspoň z časti naplnený. Lenže po rokoch tam nie je ani halier. Pritom rožňavské smetisko, ktoré sa má naplniť o tri roky, potrebuje financie.
Mestské zastupiteľstvo v Rožňave sa nedávno uznieslo na tom, že každý občan zaplatí ročne päťsto korún za produkciu odpadu. A to je rožňavská samospráva ešte pod polovičnou hranicou určenou zákonom. Úplne chorá vec však nastala v tom momente, keď nikoho nezaujíma skutočné množstvo vyprodukovaných smetí. Ak niekto plytvá, odpad mu častejšie vyvezú. Keď obyvateľ mesta šetrí a má jednoducho oveľa nižšie náklady, vyvezú mu ho aj tak. Ale nové VZN podľa platnej právnej normy, prijatej v bratislavskom parlamente, s ktorým sa rožňavskí radní rýchlo "zbratali", však takúto možnosť nepripúšťa. Ak sa občan rozhodne za separované triedenie smetí a stačí mu odvoz v určitých intervaloch, neporadí si. "Smeťák" mu vyprázdnia každý týždeň, či je plný alebo prázdny. Dokonca, poplatok za nepravidelný odvoz bude v súčte vyšší ako paušál.
Vrcholom plytvania je základ smetného koša v drvivej väčšine rožňavských domácností. Aby sa domáci odpad neprilepil na dno smetnej nádoby, používajú Rožňavčania ako "výstelku" dvojtýždenník Rožňavské noviny. Niekedy to ani nestihnú, ako poznamenal jeden z rožňavských radných, lebo v sobotu už gazdinka našúpe zemiaky do tejto tlačoviny, aby mohla pánovi poslancovi navariť bryndzové halušky. A tieto noviny hradené z daní všetkých Rožňavčanov vo svojom poslednom vydaní "skvele" informovali práve o problémoch poplatkov za produkciu odpadu. Šéfredaktor (inak veľmi fajn platený) a celá redakčná rada (pozostávajúca z členov mestského zastupiteľstva), si akosi nevšimli, že občanov mesta by mali informovať najmä o tom, koľko budú od 1.1. 20002 za smeti skutočne platiť. Honosný titulok článku s názvom "Najväčšia diskusia sa rozpútala o problematike komunálneho odpadu" totiž nehovorí o ničom, čo sa týka spomínanej záležitosti. Ani o tom najdôležitejšom, o cene za odpad pre občana či podnikateľa. Jediná faktická informácia, ktorá z článku k danej problematike vyplýva je, že poslanci svojim "voličom-rodičom" nad 70 rokov priklepli o polovicu menej, ako je 500 korún slovenských. Skutočne, sociálne cítenie ako hrom!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.