z minulého volebného obdobia. Šesť rokov im trvalo, kým prišli na to, že zmluva znejúca na sumu 758 630 korún za osemročný prenájom pozemku pod miestnym kameňolomom ťažobnej firme je natoľko veľkorysá, že poškodzuje záujmy okresného mesta. A spomenutý mesiac potrebovali na to, kým pochopili, že pri formulovaní novej zmluvy nemusia byť vôbec skromní.
"Poslanci schválili ročný prenájom pozemku za poldruha milióna korún. Stalo sa tak potom, čo v októbri v zastupiteľstve neprešiel návrh na čiastku 950 tisíc korún ročne. Nová zmluva je podstatne výhodnejšia, ako tá predchádzajúca. Napokon, nasledujúce tri roky sa až do svojho vypršania bude v zastupiteľstve ešte trikrát prehodnocovať," povedal nám vedúci finančného odboru mestského úradu Pavel Omasta.
Pôvodnú, pre Poprad mimoriadne nevýhodnú zmluvu, uzatvorilo vedenie okresného mesta s miestnym závodom firmy Cestné stavby. Ten medzičasom skrachoval. Nová zmluva je uzatvorená s jeho nástupkyňou Slov-via. Tá v kameňolome v mestskej časti Kvetnica doluje kameň od júla tohoto roku. Absurdnosť prvej zo zmlúv podčiarkuje skutočnosť, že predchodca Slov-vie zaplatil za osemročné užívanie kameňolomu toľko, čo táto firma za šesť mesiacov. Poslanci totiž schválili úhradu za mesiace júl až december 2001 vo výške 750 tisíc korún.
Zaujímavý je tiež spôsob, akým sa mestskí radní v Poprade dopracovali k požadovanej sume 1,5 milióna korún za rok. Najprv uvažovali o čiastke bezmála tri milióny korún. Zahrnuli do nej aj náhradu škôd spôsobených na okolitých lesoch. Keďže však dva na sebe nezávislé odborné posudky si navzájom odporovali, v jednom sa hovorí o tom, že kameňolom poškodzuje les, podľa druhého mu zase pomáha, v lete tohoto roku sa požiadavka znížila na polovicu. Situácia sa zmenila v októbri, kedy mestská rada prekvapujúco navrhla sumu 950 tisíc. To sa ale stretlo s odporom väčšiny poslancov, ktorí odložili hlasovanie o mesiac.
"Navrhol som pôvodných 1,5 milióna. Treba mať na zreteli, že kameň z Kvetnice je mimoriadne kvalitný, čo znamená, že sa dá dobre predať. V neposlednom rade nás tiež čaká výstavba diaľnice, na ktorú sa použije práve tento kameň. Aj toto je potrebné zohľadniť v zmluve o prenájme pozemku pod kameňolomom," konštatoval viceprimátor Poprade Anton Danko.
Už teraz sa však počíta s tým, že situácia okolo popradského kameňolomu môže mať v blízkej budúcnosti prekvapujúce rozuzlenie. Zmluva o prenájme pozemku sa končí v roku 2004. O rok na to sa začína výstavba diaľničného úseku Mengusovce Jánovce. V hre je preto aj taká možnosť, že mesto Poprad získa licenciu na ťažbu kameňa a bude ho samo ťažiť pre potrebu výstavby diaľnice prostredníctvom zmluvne dohodnutej stavebnej firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.