na privatizáciu. Spomedzi tatranských liečebných ústavou sú to tri - Wolkerov liečebný ústav v Tatranskej Polianke, Odborný liečebný ústav respiračných chorôb v Tatranskej Kotline a ústav s rovnakým názvom v Novom Smokovci, známy aj pod názvom Penzák.
"Liečebné ústavy v teritóriu Vysokých Tatier boli stavané pre potreby celej federálnej republiky s 15 miliónmi obyvateľov. Slovensko ich má trikrát menej a zariadenia sú preto pre potreby dnešnej doby značne predimenzované," konštatoval minister zdravotníctva Roman Kováč počas svojej ostatnej návštevy Popradu. Podľa neho, tradiční klienti z nedávnej minulosti, ktorými sú českí pacienti, dnes môžu prísť na Slovensko len vtedy, ak je pre nich domáca liečba neúčinná. Práve nevyťaženosť liečebných ústavov určených na liečbu chorôb pľúc a dýchacieho ústrojenstva je príčinou ich privatizácie a následnej reprofilizácie na kúpeľné zariadenia.
Podľa informácie hovorcu ministerstva privatizácie Roberta Mervu, v súčasnosti registrujú asi 20 záujemcov o sprivatizovanie spomenutých troch liečebných ústavov. Ako sa nám podarilo zistiť, medzi tými, čo sa zaujímajú o Penzák, je tiež prednosta Očnej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Prof. MUDr. Milan Izák. Tento lekár pred viac ako dvoma mesiacmi operoval zrak prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, hoci práve vtedy čelil obvineniu z vykonávania pokusov na pacientoch, resp. z implantácie očných šošoviek po dobe použiteľnosti. O Wolkerov liečebný ústav sa podľa našich informácií zaujímajú dve firmy a jedna fyzická osoba. O jednej z nich nie je vedený žiaden záznam v obchodnom registri a pre druhú je predmetom podnikania malo a veľkoobchod.
Ako uviedol minister R. Kováč, privatizačný mechanizmus je stanovený vopred. Liečebné ústavy bude môcť odkúpiť vopred určený vlastník, ktorého výber urobí Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.