Slovenský parlament včera schválil zákon, ktorý určuje kompetencie a právomoci verejného ochrancu práv
Verejný ochranca práv, zvolený prvýkrát po nadobudnutí účinnosti zákona, začne vykonávať svoju pôsobnosť najneskôr do 6 mesiacov od dňa zloženia ústavou predpísaného sľubu. Sídlom kancelárie ombudsmana bude Bratislava. Verejného ochrancu práv bude na päťročné funkčné obdobie voliť zákonodarný zbor. Nominant na tento post musí mať v deň voľby najmenej 35 rokov a jeho vzdelanie, schopnosti a skúsenosti musia poskytnúť záruky, že svoju funkciu bude riadne vykonávať. Ombudsman nesmie byť členom žiadnej politickej strany a musí mať trvalý pobyt na území SR.
Medzi dôležité právomoci ombudsmana bude na základe zmien navrhovaných Ivanom Gašparovičom patriť, aby mohol podať návrh na disciplinárne konanie pri previneniach sudcu vo veciach nesúvisiacich s rozhodovacou právomocou súdov. Na ombudsmana sa bude môcť obrátiť každý, kto sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy boli porušené základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu. Orgán, ktorému verejný ochranca práv podal podnet, musí mu pripraviť do 30 dní odpoveď o prijatých a vykonaných opatreniach na nápravu.
Pri schvaľovaní pozmeňovacích návrhov rozdielom troch hlasov neprešiel návrh Antona Hoffmanna, aby sa sídlom úradu ombudsmana stala Banská Bystrica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.