piatku do nedele na ZŠ na Kavečianskej ceste v Košiciach) Košičan, reprezentant Róbert Kažimír. Ten sa spolu s ďalšími Slovákmi nedávno pokúšal vybojovať si olympijskú miestenku na ZOH 2002 v americkom Salt Lake City. Na olympijskej kvalifikácii krasokorčuliarov, ktorá sa uskutočnila od 7. - 11. novembra v chorvátskom Záhrebe v rámci 34. ročníka Zlatej piruety, bol medzi zhruba troma desiatkami prihlásených, postupoval pritom poltucet ten dopĺňal už kvalifikované dva tucty krasokorčuliarov z vyspelejších krajín. Róbert si veril, Nakoniec to celé skončilo inak. Postup si vybojovalo trio slovenských krasokorčuliarov: v súťaži žien Zuzana Babiaková a v súťaži športových dvojíc súrodenci Oľga a Jozef Beständigovci. Róbert Kažimír v súťaži mužov neuspel. Po krátkom programe, ktorý Kažimírovi nevyšiel a musel na postup útočiť až z 13. miesta, mu nevyšla ani voľná jazda, v ktorej skončil 17. a celkovo obsadil 15. miesto.
*****
Doslova o niekoľko hodín sa po čase predstavíte v Košiciach na "pretekárskom" ľade.
"Poctivo trénujem, nemilosrdne si dávam do tela a dá sa povedať, že právo táto Veľká cena mi ukáže, čo ešte potrebujem dotiahnuť, čo ešte potrebujem zlepšiť pred majstrovstvami Slovenska. Kde ešte hľadať nedostatky, čo vylepšovať."
Vo svojej kategórii budete súťažiť sám, Juraj Sviatko, ktorého organizátori kontaktovali, totiž súťažil na VC Nitry a pred M SR už nechcel nasilu absolvovať viac pretekov.
"Tiež som sa na to pozeral, ale aj tak budem chcieť odviezť čo najlepší výkon."
Od Záhrebu uplynulo už pár týždňov, po ktorých ste už mohli zauvažovať nad tým, kde sa stala chyba.
"Charakterizoval by som to ako precenenie svojich cieľov, bol som si stopercentne istý, že sa prebojujem na zimnú olympiádu. Dá sa povedať, že tam bolo viac sebavedomia... Čo sa dá robiť? Nevyšlo mi to, veril som si, veľmi som chcel. V takýchto prípadoch to však asi človeku ide najmenej..."
Konkurencia v Záhrebe?
"Konkurenciou bol každý jeden pretekár z každého štátu, ktorý sa na ZOH pripravoval."
V Záhrebe však boli už len zástupcovia štátov, ktorí ešte nemali zastúpenie v Salt Lake City.
"No, boli tam Bielorusi, Švédi, Taliani, Gruzínska... Hlavne Bielorusi a Gruzínci boli veľkou konkurenciou, tí sa umiestnili na popredných miestach (Sergej Davidov z Bieloruska v Záhrebe vyhral, Gruzínec Vachtang Murvanidze skončil za ním a Belgičanom Kevinom Van der Perrenom na treťom mieste - pozn. red.)."
Už niekoľko rokov trénujete v USA, práve v Salt Lake City. Je z tohto pohľadu vaše sklamanie zvlášť veľké?
"Je to sklamanie a samozrejme, že ma to mrzí. Trochu viac... Dá sa povedať, že to bola konečná fáza mojej prípravy, aj v tomto roku aj v predolympijskom období... Mrzí ma to, chcel som sa ukázať v Salt Lake City a som sklamaný, že tam nevystúpim. Aj preto, že je to môj druhý domov."
Na ZOH 1998 v Nagane ste štartovali, v Salt Lake City 2002 nebudete. Vymenili by ste to?
"Určite by som radšej chcel štartovať na olympiáde v Salt Lake. Navyše, myslím si, že v dnešnej dobe je zo mňa celkom iný korčuliar, ako som bol predtým. Dá sa povedať, že by, aj keď nechcem, aby to vyzeralo veľmi sebavedomo, som ukázal lepší výsledok, ako v Nagane."
Spomínali ste, že cítite, že ste iný korčuliar. Na ME ste získali 10. miesto, myslíte, že aj to je odrazom vášho zlepšenia?
"To len pomohlo k tomu všetkému, myslím si, že ME v Bratislave boli doteraz asi najvyšším vrcholom mojej kariéry a dá sa povedať, že mohli byť aj odzrkadlením Salt Lake."
Salt Lake City je vaším druhým domovom. Aká tam môže byť olympiáda?
"Myslím si, že olympiáda im vyjde. Bude veľmi pekná. Salt Lake je horské stredisko, snehu je tam neúrekom, hlavne počas olympiády tam bude asi doslova snehová kalamita..."
Vidieť, že Salt Lake žije olympiádou stále viac?
"Počas tých štyroch - piatich rokov, čo som tam, robili domáci všetko postupne. Všetko sa vylepšovalo, samozrejme, že to bolo vidieť aj na ľuďoch."
Okolo Salt Lake City, kandidatúry mesta, však prebehol o korupčný škandál. Ako ho vnímali tam?
"Ja som sa to dozvedel v poslednej chvíli, aj to vtedy, keď som bol doma, na Slovensku. V USA som to až tak nesledoval. Môj názor je však taký, že každá krajina má za sebou nejakú malú škandalóznu vec a je ťažko posuzdzovať, či Salt Lake bolo v tomto smere jediným alebo tam fungovalo niekoľko ďalších miest a štátov."
V Salt Lake City ste boli s domácimi Slovákmi Jozefom Sabovčíkom a Karolom Kovářom.
"S Jožom som sa videl každý deň, s Kájom Kovářom som začal pracovať posledný rok pred ME a spolupracovali sme celú dobu potom. Jožo je vynikajúci technik na skoky, Kájo mi zas strašne pomohol pri budovaní sebavedomia, teda ako byť sebaistý a ukázať to, čo viem."
Utah je mormonský...
...(smiech)...
...štát. Už sa smejete, takže?
"Je to viera, ktorej sa dá ťažko rozumieť. Odsudzujú isté zlozvyky, ako pitie kávy, v nej teda samotný kofeín, cigarety, alkohol, nakupovanie v nedeľu. Porušenie týchto vecí je porušením ich mormonského zákona. Je to naozaj zvláštna viera. Bude to tam s nimi počas olympiády ťažké."
Prečo?
"Olympiáda resp. atmosféra na nej je známa tým, že je to veľká rodina športovcov. No, a keď niekto uspeje, vyhrá, tak... hmmm..."
Získam medailu, pooslavujeme, vypijeme. Asi tak?
"No. Takže si myslím, že aj tam môže byť problém. Trebárs, majú nízkopercentné pivo, obsahuje asi dva, dva a pol, tri percentá alkoholu. Pritom je to také pivo, že sa nedá piť... Neviem, ako to vôbec bude s takým alkoholom. Buď ho povolia na ten čas, alebo fakt neviem. V každom prípade to bude pre Európana trochu nezvyklé, alebo si bude musieť zvyknúť. Na druhej strane sú veľmi prívetiví ľudia, vedia otvoriť náruč, s každým sa chcú porozprávať, aj v tom to bude zvláštne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.