Otec mladého Američana, ktorý bojoval v jednotkách Talibanu, poprosil americkú armádu o súcit s jeho synom.
"Je naozaj oddaný náboženskému obráteniu sa na islam," povedal Frank Lindh o 20-ročnom synovi Johnovi Philippovi Walkerovi Lindhovi v programe televíznej stanice CNN Larry King Live. Svojho potomka označil za "veľmi sladké decko". Ako dodal, John prestúpil z katolíckej viery na islam vo veku 16 rokov a nasledujúci rok odcestoval do Jemenu, aby sa naučil po arabsky.
John Pillip sa narodil vo Washingtone vo februári 1981 ako druhý z troch detí pracovníčky domácej zdravotnej starostlivosti Marily Walkerovej a právnika Franka Lindha. Rodičia sa medzičasom rozviedli. V Afganistane prijal mladý Američan meno Abdul Hamid.
Prvých desať rokov života prežil John Phillip s rodičmi na okrajovej štvrti Washingtonu, v roku 1991 sa s nimi presťahoval do severnej Kalifornie.
"Bol som študentom v Pakistane, študoval som islam a dostal som sa do kontaktu s mnohými ľuďmi spojenými s Talibanom," povedal John Walker v pondelkovom rozhovore pre CNN v severnom Afganistane, kde ho zadržiavajú americké jednotky. "Žil som v oblasti. Ľudia vo všeobecnosti majú veľmi radi Taliban, tak som začal čítať nejakú literatúru učencov, históriu Kábulu ... vzalo ma to za srdce," dodal.
Z Pakistanu prešiel do Afganistanu s cieľom pomôcť Talibanu budovať "čistý islamský štát". Po príchode do Kábulu sa ako dobrovoľník prihlásil do služieb hnutia.
Vzhľadom na to, že nehovoril domácimi jazykmi, Taliban mu odporučil, aby sa skontaktoval s jednotkami podporujúcimi Usámu bin Ládina, povedal John Walker. Bojový výcvik absolvoval v tréningovom tábore na severe Afganistanu, bojoval s pakistanskými spojencami Talibanu v spornom Kašmíre na indicko-pakistanských hraniciach a nedávno sa vrátil, aby s Talibanom bojoval v severoafganskom meste Kunduz.
Po páde Kunduzu - poslednej bašty Talibanu na severe Afganistanu - opozičná Severná aliancia Johna Walkera spolu s ďalšími spolubojovníkmi previezla do provizórneho väzenia v pevnosti Kalai Džangi neďaleko mesta Mazáre Šaríf, kde vypukla niekoľko dní trvajúca krvavá vzbura, pri ktorej okrem stoviek talibov zahynul aj operačný dôstojník Ústrednej spravodajskej služby (CIA) - prvý Američan, ktorý počas afganskej operácie zahynul v bojovej akcii.
Po informáciách o americkom talibovi sa objavili špekulácie, že medzi väzňami z Kalai Džangi môže byť viac občanov USA. "Medzi ostatnými väzňami môžu byť dvaja alebo traja ďalší," povedal nemenovaný americký zdroj.
"Ak sa zaplietol s Talibanom, museli mu vymyť mozog," povedala matka Johna Walkera pre týždenník Newsweek.
Predstavitelia Pentagónu oznámili, že zatiaľ nebolo stanovené, či je Walker považovaný za zatknutého alebo vojnového zajatca.
Walkerovi rodičia vyhlásili, že budú stáť pri synovi a už angažovali právnikov, aby sa ujali jeho prípadu.
"Som na Johna hrdý. Je skutočne dobrý chlapec. Naozaj zlatý chlapec," povedal otec v súvislosti so synovým štúdiom jazykov a jeho nadšením pre štúdium náboženstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.