rok. Pri odôvodňovaní kľúčového zákona roka sa ministerka opäť prihovorila za zrušenie niektorých štátnych fondov.
"Predpokladám, že je našim spoločným zámerom, aby sme svoj záväzok voči voličom splnili dôsledne a aby sme pokračovali v reforme riadenia verejných financií," povedala. Posledný rozpočet nazvala volebným, ale odmietla podozrievanie, že by mal ohroziť verejné financie. Pripomenula, že už takmer začali práce na príprave rozpočtu na rok 2003. Podľa nej chce odchádzajúca vláda pri odovzdávaní moci poskytnúť svojim nástupcom pripravený rozpočet tak, aby nemuseli začínať s rozpočtovým provizóriom.
Podotkla, že doterajšie analyýzy neukazujú potrebu prehodnotenia rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách na rok 2002. "V priebehu niekoľkých dní Štatistický úrad zverejní výsledky tretieho štvrťroka rastu HDP. Tieto čísla nie sú oficiálne známe, ale sme informovaní, ako budú asi vyzerať. To ma oprávňuje povedať, že v tejto chvíli nie je dôvod revidovať odhad HDP na budúci rok." povedala.
Opozičné HZDS vyhlásilo, že návrh rozpočtu nepodporí. Je však pripravené hlasovať za niektoré pozmeňujúce návrhy koaličných poslancov. HZDS sa obáva, či bude jej predpokladaný rast HDP reálny. Obavy má aj z nadhodnotenia rozpočtových príjmov. Oceňuje však, že vláda reálnejšie priznala mieru nezamestnanosti.
MEDZITITUL: Štátne fondy sú postrachom rozpočtu
Bratislava - Parlament odštartoval rokovací maratón o štátnom rozpočte na budúci rok. Je to posledný, štvrtý rozpočet súčasnej vládnej garnitúry. Prvýkrát začínala s rozpočtovým provizóriom a stále čelí hrozbe, že svoje vládnutie s provizóriom aj skončí.
Parlament totiž zatiaľ neschválil vládny návrh zákona o zrušení niektorých štátnych fondov. Rozpočet ráta s peniazmi na ich doterajšie fungovanie a plánuje ich použiť na iný účel. Poslanci mali o zrušení fondov hlasovať už včera, hlasovanie je však preložené na dnešok. V utorok večer sa koalícia dohodla, že kluby zákon podporia a poslanci stiahnu svoje pozmeňujúce návrhy. Realita však bola iná.
Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) povedal, že poslanecké kluby zatiaľ negarantovali istotu, že všetci poslanci vládnej koalície, podporia zrušenie fondov. "Tam sa nedá riskovať. Rozpočet je zostavený tak, ako by už fondy na budúci rok neexistovali a preto treba hľadať politické riešenie. Preto oddialenie hlasovania," povedal Hrušovský. Predpokladá, že o zákone o štátnom rozpočte budú poslanci hlasovať až na budúci týždeň vo štvrtok popoludní.
Do rozpravy je písomne prihlásených 48 rečníkov. Nie je to však konečné číslo, ešte sa môžu poslanci prihlásiť do diskusie aj ústne. Hrušovský nevylúčil, že schôdza parlamentu bude pokračovať aj posledný týždeň pred Vianocami, lebo nepovažuje za vhodné, aby sa ďalšie body presúvali na januára.
"Je zlé odkladať to na nový rok, lebo situácia sa v parlamente nebude zlepšovať, ale s blížiacimi sa voľbami skôr zhoršovať," dodal Hrušovský.
Igor STUPŇAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.