Spoločníková. Mnohé z exponátov totiž v minulosti prešli jej rukami.
V historickej budove na košickom Námestí Maratónu mieru môžete obdivovať v rámci Zbierky mesiaca gotické súsošie z dielne spišského rezbára z obdobia 1380 až 1390. Ide o plastiku sv. Anny s Pannou Máriou z Belej v Turci s plnoplasticky rezanými polychromovanými postavami. Nezachovali sa však vcelku. Na pravom kolene držala Panna Mária pravdepodobne malého Ježiška. O tom svedčí chýbajúca pravá ruka a stopy umiestnenia na pravom stehne. Súsošie pochádza z rímskokatolíckeho kostola v Belej, zasväteného Telu Kristovmu.
Dielo je príkladom rodiaceho sa internacionálneho slohu v 14. storočí na území Spiša. Ešte plytká rezba drapérie na hrudi sv. Anny, rukopis rezbárskych prác spišských dielní spred 1350 rokov, je v kontraste s hlbokým a plastickým reliéfom medzi kolenami sediacej postavy. Zjemnený charakter a lyrickosť celkového výrazu tvárí dokonca spresňuje datovanie pred rok 1390.
Aj toto súsošie reštaurovala akademická maliarka Mária Spoločníková. Hoci pamiatku zakúpilo múzeum 27. mája 1912, do rúk sa jej dostala až o 55 rokov neskôr. Pri príležitosti otvorenia Zbierky mesiaca prezentovali aj najnovšiu publikáciu Márie Spoločníkovej. Má názov Neznáme gotické madony a okrem zaujímavých informáciíí v nej nájdete aj množstvo fotografií. Mária Spoločníková pracovala aj na dielach Majstra Pavla z Levoče z chrámu sv. Jakuba a niekoľko rokov reštaurovala tabuľové maľby a plastiky gotického oltára z Dómu sv. Alžbety. Tie teraz môžete obdivovať v plnej kráse, keďže pri príležitosti adventu otvorili krídla oltára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.