doviezol na Slovensko rimavskosobotský právnik István Munkácsi. V roku 1910 ju daroval Gemersko-Malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote, kde dodnes tvorí jeden z najzaujímavejších exponátov.
Tasheritnetiak žila okolo roku 565 pred našim letopočtom. Podľa lektorky múzea Eleny Lindišovej pochádza z egyptského mesta Abusir-El-Melek. Z röntgenových snímok múmie je zrejmé, že táto osoba mala problémy s panvou a nohami. Zomrela ako 50 až 70 ročná, čo v období 21. dynastie bolo raritou. V tom čase sa totiž Egypťania dožívali maximálne 40 rokov. Ženu mumifikovali štandardným spôsobom z čoho vyplýva, že patrila do strednej vrstvy vtedajšieho obyvateľstva. V bohato zdobenom sarkofágu z figového dreva sa nenašli žiadne šperky ani iné cenné predmety.
Tasheritnetiak je jedna zo štyroch múmií, ktoré v súčasnosti odpočívajú na Slovensku. Ďalšie tri sú v Bratislave, Topoľčiankach a v kaštieli Betliar v okrese Rožňava. Na sarkofágu je viditeľný nápis, ktorého preklad znie: "Kráľ dal obeť Urisev, pán Zedu, náčelník obyvateľov Západnej ríše. Veľký boh, pán mesta Ebotu-Abusir-El-Meleku, dal obeť býkov, husí, piva, chleba, šiat, kadidla, myrhy a všetky veci dobrých a čistých, ktorými sa živí boh, manželka...". Z tohto nápisu je podľa E. Lindišovej zreteľná božia oddanosť vtedajšieho obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.